Helikopterlerimiz A400 İle Azerbaycan’a Nakledildi

Paylaş
 

Türk silahlı Kuvvetleri’ne ait bir adet ATAK ve bir adet UH-60 Sikorsky tipi helikopterimiz Azerbaycan ile yapılacak ortak tatbikat nedeni ile A400 tipi nakliye uçağı ile Nahcıvan’a nakledildi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşması kapsamında, iki ülke silahlı kuvvetleri ortak tatbikat icra edecek. Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilecek tatbikatlar, kara unsurlarının katılımıyla 1 – 5 Ağustos ve hava unsurlarının katılımıyla ise 29 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu birliklerin Azerbaycan’a ve Nahçıvan’a intikalleri devam ediyor. Son olarak, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kara Havacılık birliğinin Nahçıvan’a intikali sağlandı. İntikal kapsamında; TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile Sikorsky UH-60 Black Hawk Genel Maksat Helikopteri, A400M Nakliye Uçağı ile Nahçıvan’a getirildi.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan A400M Nakliye Uçağı, azami iki adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri taşıma kapasitesine sahip.

Tatbikatlar; Bakü, Nahçivan, Gence, Kurdamir ve Yevlah bölgelerinde icra edilecek.

Bu yazı 491 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV