Hem Anadolujet, Hemde THY Çorlu’yu Uçuş Listesinden Çıkardı

Paylaş
 

Geçtiğimiz yıla kadar Trakya’mızın tek havalimanı olan Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na hem mevcut  Anadolujet hemde Pegasus Havayolları Ankara – Çorlu seferlerine başlayınca Trakyalılar ( Edirne’den -Silivri’ye kadar bir alan düşünün ) çok sevinmiş ve Tekirdağ Çorlu Havalimanı’nın canlandığını ve tümTrakya’lıların hayali olan bir çok noktaya artık  uçakla yolculuk etme hayalinin ilk adımlarının atılmaya başladığını düşünmüştü.

Hatta Bakanımız o günlerde gelip konu hakkında fizibilite çalışmaları yapıldığını Antalya, İzmir, Trabzon gibi noktalara da Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan seferlerini başlaması için çalışmalara başlandığının müjdesini Trakya halkına vermiş ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Aradan çok zaman geçmeden geçtiğimiz yaz sezonun bitiminde Türk Hava Yolları alt markası olan Anadolujet sebepsiz nedensiz sessiz sedasız Ankara – Çorlu seferlerini durdurak uçuşların yeniden yaz sezonunda başlayacağı açıklaması ile olayı geçiştirip uçuşları Pegasus Havayolları’na bıraktı. Pegasus Havayolları bu bayrağı tek kaldığı günden beri layıkı ile taşıdığını düşünüyorum ki hala seferlerine devam etmekte. İnşallah dahada çoğalır başka noktalara başka şirketlerin yapamadığını yaparak başlatır.

Trakya’da özellikle yaz aylarında ülkenin her yerine hatta yurt dışına bile normalin üzerinde yolcu hareketi olmakta. Trakyanın heryerinde ülkemizin her yerinden insanlar yaşamakta. Özellikle yaz sezonunda tatille birlikte yolcuhareketi de başlamakta. Örneğin fındık hasat mevsiminde Karadeniz bölgesine bırakın uçakları otobüslerde bile yer bulabilmeniz mümkün olmuyor son yıllarda. Ona keza tatil yörelerine uçakla gidecekolanlar için  ise tam bir işkence. Nasıl mı?

Daha önce de belirtmiştim. Trakya’nın herhangi bir yerinden Antalya’ya uçakla gitmeyi düşünün. Sabah 7:00 de olan uçağınız için iyi şartlarda uçuştan 5 saat önce yola çıkmanız gerek. ( Atatürk Havalimanı için)-Minimum- trafik açıksa 3 saat yol. 2 saatte havalimanı işlemleri için bekleme. Sabiha Gökçen için yazmıyorum bu zaman daha da artabiliyor.

Ama Çorlu’dan gidecek olsaydı bu yolcumuz. 1.5 saat yol. 1 saat havalimanında işlemleri bekleme ile birlikte en fazla 3 saat sonra uçakta olacak. Bu sadece bir örnek. Örnekleri her meydan her uçuş için uzatabilirim.

Yurtiçi olduğu kadar yurtdışına da seferler yapılabilir. Çünkü Trakya’lı olup yurtdışında yaşayan bir çok hemşehrimiz mevcut. En azından avrupanın belli başlı noktalarından en azından haftada bir sefer yapılarak bu güzel havalimanı değerlendirilebilir. Bunu da dipnot olarak belirtmek isterim.

Gelelim başlığımızın konusuna:

Arada sırada Ankara – Çorlu seferlerinin başlayıp başlamayacağını kontrol ettiğim Anadolujet ve Türk Hava Yolları resmi sitelerinde son olarak uçuş varmı diye kontrol ettiğimde çokilginç bir sonuca vardım.

THY Uçuş listesinde Ne T harfinde ne de Ç harfinde Tekirdağ Çorlu Havalimanı yok.

Ona keza Anadolujet  Uçuş listesinde de  ne T harfinde ne de Ç harfinde Tekirdağ Çorlu Havalimanı yok.

İki şirkette uçuş noktalarından Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’nı çıkarmıştı. Bir hata olduğunu düşünerek kendilerine konu hakkında mesaj yolladığımda Anadolujet cevap verme zahmetine bile katlanmazken Türk Hava Yolları ise konuyla ilgisi olmayan bir mesajla sorumu geçiştirdi.

Havayolu taşımacılığının günümüz şartlarında lüks olmaktan çıkıp insanlar için  ihtiyaç olduğu ve katlanarak çoğaldığı bugünlerde Trakya gibi güzide bir bölgeyi köşeye atarak Tekirdağ – Çorlu Havalimanı gibi bir zenginliği görmezden gelmek gerçekten anlam verilemeyecek bir hareket. 3. Havalimanı’nın yapılmasıyla artacak hava trafiğinin en azından kargo ve iç hat seferlerinin bir kısmı Tekirdağ -Çorlu Havalimanı’na yönlendirilebilir.

Trakyalı amatör bir havacılık meraklısı olarak şahsi fikirlerim bunlar. İşin tekniği bizleri aşan noktalar. Ama Trakya’nın artık bir havalimanına ihtiyacı olduğu gün gibi ortada. Bunu da Tekirdağ- Çorlu Havalimanı ile değerlendirilmesini istiyor yetkililerin buna bir çözüm bulmasını bekliyoruz. Okuduğunzu bu yazıyı paylaşırsanız daha çok amaca hizmet etmesini sağlarsınız. Umudumuz olmasa da bunun için de bir imza kampanyamız mevcut:

Katılmak için:

 

Bu yazı 1334 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV