İlginç Uçaklar – EWR VJ 101

Paylaş
 

EWR VJ 101 Mach 2 hıza sahip alman yapımı deneysel tiltjet, dikey iniş kalkış VTOL özelliğine sahip bir jet avcıuçağı olarak tasarlanmıştı. VJ “Versuchsjäger”, (“Deneysel Savaşçı” anlamında ) V / STOL tasarım özellikli uçakların ilk denenmiş modellerinden biriydi.

50’li yıllarda, çeşitli ülkeler VTOL yetenekli uçak geliştirmeye ilgi duydukça, alman federal hükümeti ulusun yakın zamanda yeniden canlandırılan havacılık endüstrisine bu tür uçaklar için olası tasarımları incelemeleri için bir talepte bulundu. Buna karşılık, 1960 yılında alman motor üreticisi MAN Turbo, ingiliz motor üreticisi Rolls-Royce Limited ile yakın işbirliği içinde uygun bir motor üzerinde çalışmaya başladı. Benzer şekilde, uçak firmaları Heinkel, Bölkow ve Messerschmitt, bir araya gelmeden önce, VW 101 D olarak adlandırılan bir süpersonik VTOL savaş uçağı için tasarımlarını geliştirme ve üretme amacıyla bir ortak girişim şirketi olan EWR’yi oluşturmak için bir araya gelmeden önce kendi çalışmalarını gerçekleştirdiler. Federal Savunma Bakanlığı (BMVg), tasarımın yeteneklerini göstermek için bir çift deneysel prototip üretilmesi emrini vermek için kolları sıvadı.

Toplu olarak VJ 101 C olarak bilinen ve X-1 ve X-2 olarak bilinen bir çift prototip uçak inşa edilmiş ve beş yıllık bir test programına katılmıştır. Amaç, VJ 101’in sonunda Alman Hava Kuvvetleri’nin Amerikan Lockheed F-104G Starfighter önleyicilerinin envanteri için bir halefi olarak geliştirmekti. Bununla birlikte, VJ 101 C’nin geliştirilmesi, uçağın öngörülen misyon profilini önleyici rolünden daha genel bir  avcı uçağına dönüştürmeye karar vermiş olan BMVg’nin değişen gereklilikleriyle büyük ölçüde karmaşıklaştı ve yerine getirilmesi için performans gerekliliklerini büyük ölçüde değiştirdi. 1968’de VJ 101’in gelişimi nihayet iptal edildi.

Uçak ilk uçuşunu 10 Nisan 1963 yılında yaptı. proje 2 adet prototip üretildikten sonra 1968 yılında iptal edildi.

DİĞER İLGİNÇ UÇAKLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Gelelim uçağın teknik özelliklerine:

Personel : 1

Uzunluk :  15.7 metre

Kanat açıklığı : 6.61 metre

Yükseklik : 4.1 metre

Motorlar : 6 × Rolls-Royce RB145 turbojet  ( 12.2 kN her biri )

Hız : 1.4 mach ( elde edilen )

 

 

Bu yazı 2649 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV