İstanbul Havalimanı Terminal Pist Arası Taksi Süreleri Neden Uzun Sürüyor?

Paylaş
 

İstanbul Havalimanı Terminal Pist Arası Taksi Süreleri Neden Uzun Sürüyor?

Geçtiğimiz günlerde açılan ve her geçen gün kapasitesi artırılarak uçuşlara açılan İstanbul Havalimanı’na iniş ve kalkış yapan uçakların yolcularının ortak şikayeti yerde terminal ile pistlerin, pistler ile terminal arasında uzun süren taksi süreleriydi. İstanbul Havalimanı’nın yer radarının da devreye girmesiyle iniş ve kalkış yapacak uçakların apronda terminal ile pist, pist ile terminal arasındaki radar izlerinden taksi sürelerinin neden uzun sürdüğü görülmekte.

Alınan ekran görüntüsünde yaklaşık 45-50 dakika süren İzmir Adnan Menderes Havalimanı – İstanbul Havalimanı seferini yapan bir uçağın inişinden sonra yerde katettiği mesafe görülüyor. İstanbul Havalimanı’nın pistlerinin uzunluğu 3500 metre civarında. Radar izlerinden uçağın terminalin diğer tarafına geçtiği görülmekte. Kabaca uçağın inişini yaptıktan sonra terminale gidene kadar yaklaşık 11 km uzunluğunda bir mesafe katetmekte. Haliyle bu mesafe yerdeki taksi süresini uzatmakta.

Fotorğaftaki uçak 09:30’da İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkmış. Havada bekleme yapmadan direk rota ile  saat 10:19’da İstanbul Havalimanı’na inişini yapmış. Uçak 10:50’de park yerine vararak parketmiş. Taksi süresi yaklaşık 30 dakika.

Henüz yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın kapasitesinin artırıldığı zaman yerdeki taksi sürelerinin de azalacağı tahmin ediliyor.

Van ve Antalya Havalimanlarından gelen diğer iki uçağın inişinden sonra terminale varması için katettiği yolun radar izleri şöyle:

Bu yazı 2604 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV