İstanbul Sabiha Gökçen İkinci Pist Açılışı Yine Ertelendi, Pist Ne Zaman Açılacak?

Paylaş
 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinin açışışı yine ertelendi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist açılışı neden ertelendi? İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti ne zaman açılacak?

Murat Herdem sosyal medya hesabında paylaşılan haberde ”

Kısa süre önce 13 Kasım’da açılması planlanan ancak son anda açılışı ileri bir tarihe ertelenen Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist 4 ay süreyle notamlandı.

▪️Bugün itibariyle NOTAM kararı alınan ve 1 Mart 2024 tarihine kadar uçuşlara kapatılan ikinci pistin bir türlü açılamamasına neden olan detaya sadece herdem_aviation ulaştı.

▪️Bir süredir DHMİ’ye ait kalibrasyon uçağıyla seyrüsefer alt yapısının kontrolü yapılan ikinci pistte beklenmedik bir engel çıktı.

▪️ILS uygunluğu için yapılan test uçuşlarında 06R-24L numaralı pistin deniz tarafından yaklaşma paternindeki cami minaresinin uçaklar için mania teşkil ettiği tespit edildi.

▪️Yolcu uçaklarının inişine engel teşkil edilecek yükseklikteki Nasrallah Camii minaresinin traşlanmadan uçuş emniyetinin sağlanamayacağı konusunda karar verilirken pist DHMI test uçuşları hariç tüm uçuşlara 4 ay boyunda notamlandı.

▪️Bu haliyle pistin 06R başından tek yönlü inişe müsait olduğu ancak bunun da açılış öncesi tercih edilmediği belirtildi. ” ifadeleri kullanıldı.

Resim

Bu yazı 66 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV