İstanbul Üzerinden Geçen Neydi?

Paylaş
 

İstanbul Üzerinden Geçen Neydi? İstanbul üzerindeki uçak ne uçağı? İstanbul üzerinden askeri uçak mı geçti?

16 Ocak 2022 akşam saatlerinde İstanbul semalarından gürültüyle uçan bir araç geçti. İstanbul halkını tedirgin eden bu araç neydi?

Öncelikle uçağın 1969 model Antonov An-12BK tipi kargo uçağı olduğunu belirtelim. 53 yaşındaki 4 adet turboprop motora sahip uçak dönemin teknolojisini yansıtmakta ve jet uçaklarına nazaran daha gürültülü çalışmakta. Uçak alçaktan ve özellikle gece saatlerinde uçuş yaptığı zaman yerleşim yerlerinden bu tarz sesleri duymak muhtemel.

Bahsi geçen uçak Ukrayna Zaporizhzhia Havalimanı’ndan kalkan ve israilin Tel Aviv kentine giden Ukrayna havayolu şirketi Motor Sich Airlines kargo şirketine ait UR-11316 tescilli uçak. Bu tarz uçakların gürültü kirliliğine neden oldukları için trafiği yoğun havalimanlarına inişlerine çoğu zaman izin verilmemekte.

Ülkemizde bu tip uçaklar genellikle Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’nı kullanmakta. Uçak ülkemizde İstanbul, Yalova , Afyon, Kütahya, Isparta, Burdur, Antalya gibi kentlerimizin üzerinden geçerek akdeniz üzerinden Tel Aviv’e gidecek.

Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na inen aynı model başka şirkete ait uçak.

Bu yazı 541 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV