İstanbul Yeni Havalimanı ve Uçak Seyir Terası İmza Kampanyası

Paylaş
 

İstanbul Yeni Havalimanı ve Uçak Seyir Terası İmza Kampanyası

Açılacaktı ertelendi, açılıyor derken bir devir sona erdi ve neredeyse bir asırlık İstanbul Atatürk Havalimanı ticari uçuşlara kapatıldı ve İstanbul Havalimanı resmen ticari uçuşlar için açıldı.

Açıldı açılmasına ama ülkemizde yeni yeni başlayan ve oldukça güzel bir hobi olan “SPOTTER”lık yani havacılık fotoğrafçılığı tabiri yerindeyse büyük bir darbe yedi. Yerli ve yabancı bir çok havacılık fotoğrafçısının konumu ile ilgi odağı olan ve İstanbul Atatürk Havalimanı pistlerine yakınlığı ile dünyaca ünlü Flyinn alışveriş merkezinin artık bir özelliği kalmadı. İçindeki kafe ve restoranların olması ile yerli ve yabancı spotterler için gerçek bir cazibe merkezi haline gelen alışveriş merkezinin seyir terası artık işlevselliğini yitirdi. Ona keza Atatürk Havalimanı çevresindeki diğer spotting noktaları da bundan nasibini aldı.

Hal böyleyken yeni açılan İstanbul Havalimanı’nda spotterler için hala bir yer yapılmadı. Yapıldıysa da biz havacılık meraklılarının haberi yok.

Büyük bir havalimanı yapıldı. Sıfırdan başlandı elbette ekdikleri hala vardır ama henüz proje aşamasından başlşayıp yetkililere gerek forumlarda gerek sosyal medya üzerinden gerekse internet sitesi üzerinden hep yazdık çizdik. Belki birileri görür ilgisini çeker ve istediğimiz olur diye. Ancak hala bu konuda bir adım atılmadığını sanıyoruz.

Çoğu ülke havalimanlarında spotterler ve halkın uçakları rahatla izleyebilmeleri için özel seyri terasları kurulmakta kimilerine giriş bedava olurken kimilerine cüzi bir fiyat karşılığında girip kahvenizi çayınızı yudumlarken yemeğinizi atıştırırken uçakları izlemenin keyfini yaşayabiliyorsunuz. Atatürk Havalimanı’nı ve çevresinde de aynen böyleydi. Florya Aqua’nın terası, İBB tesislerinin bahçesi, Flyinn alışveriş merkezinin terası ile istediğiniz ışıkta istediğiniz açıda fotoğraf çekebiliyordunuz. ancak yukarıda da bahsettiğim üzere artık bu imkanlar İstanbul Havalimanı’nın açılması ile anılarda kaldı.

Bizlerin yetkililerden istediği naçizane uygun ( uygun diyorum çünkü fotoğrafçılıkta ışık ve açı çok önemli açı ve ışık uygun olmayan yere yapılacak bir seyir terası inanın boşa gidecek masraftan başka bir şey olmayacaktır. Uçakların seyredildiği kadar fotoğrafçılığı da yapılmakta) yer yada yerlere bizler için portatif seyir terasları yapılabilir. İleriye doğru büyütülüp içlerine kafe restoran tarzı işyerlerinin olduğu yerlere çevrilebilir. Ya da ilk baştan bu  şekilde başlanabilir. Artık bu yetkililerin kararına kalmış birşey. Bir başka olay da havalimanı içinde spotter turları düzenlemek. Yine ayın belli günleri kafile halinde ( yine cüzi  bir ücret karşılığında yapan ülkelerde var ) spotterleri belli noktaları gezdirerek içeriden uçak fotoğrafı çekmelerini sağlamak.

Son olarak yerli ve yabancı havacılık fotoğrafçılarının cazibe merkezi olan İstanbul Atatürk Havalimanı artık bayrağı İstanbul Havalimanı’na çevirdi. Dünyada azımsanmayacak kadar çoğalan havacılık fotoğrafçıları şimdiden İstanbul Havalimanı’na gelip fotoğraf çekmek için yer aramaya başladı. Nereden mi biliyoruz? Bizlere gelen mesajlardan.

Bizlere ulaşan mesajlarda havacılık fotoğrafçıları İstanbul Havalimanı çevresinde nereden en yii fotoğrfaf çekeriz, nerede kalabiliriz, em yakın otel nerede diye sormaya başladılar bile. Yetkililere buradan tekrar sesleniyoruz. Lütfen sesimize kulak verin. Bizlere İstanbul Havalimanı’nda teras yapmak için girişmlere başlayın.

Konu ile ilgili bir de İmza kampanyası başlattık. İmza kampanyasına katılmak için TIKLAYINIZ

Bizlere ulaşan bir kaç mesajdan bazıları:

“I see arivals from west are on 34L and from east on 35R, so its not easy in the future to take the pictures. you need to decide which runway…. Love the old aiport with the 2 paralell runways for takeoff”

ingilterede bir başka havacılık fotoğrafçısı:

“Hello! We are plane spotters from the UK and are visiting on Monday 21st May 2019. Can you please help with any spotting locations at the new airport and even hotels near to the new airport because we are struggling to find any information as it’s all still very new. We don’t ask for much, just a nice view of the aircraft and maybe some photo opportunities. Thanks you in advance. Steven”

Dünyadaki spotting ve seyir teraslarına örnek fotoğraflar:

İlgili resim

spotting terrace ile ilgili görsel sonucu

spotting terrace ile ilgili görsel sonucu

spotting terrace ile ilgili görsel sonucu

spotting terrace ile ilgili görsel sonucu

Bu yazı 3355 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

6 adet yorum var.

 1. Ali dedi ki:

  Seyir tarasi sart. Ancak TRIPOD KULLANILAMAZ diye sacma bir kural gereksizdir. Ataturk Hava limani arkasinda FLYINN de tripod kullanilamaz diye kural var. Kuleden goren gorevliler polis gonderiyormus..

 2. Sen anladın dedi ki:

  Seyir terası olan mekana hayatinizda kaç kere gidip uçak fotoğrafı çektiniz acaba 🙂

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Gitmediğimiz, gidemediğimiz, olmadığı için istiyoruz. Herkesin fırsatı imkanı olmuyor malesef sizin gibi. Atatürk Havalimanı bizlere yetiyordu ama taşınma yüzünden o güzelliktem mahrum kaldık. Buradada olsun istiyoruz.

   • Sen Anladin dedi ki:

    Simdi burda durumu ayirmak gerekiyor. Seyir terasi mi istiyoruz, ucak cekmek icin alan mi istiyoruz. Seyir terasini yillardan beri isteyen bir topluluk var, bakiyorsun hayatinda flyinn e es dostla takilmaya gidiyor, hatta hayatinda gitmemis bile.

    Buna ek olarak, Su anda dunya da 3 5 yer disinda dunyada ucak cekilemeyen bir nokta yok. Amsterdam, FRA, BRU gibi asiri gelismis ve sadece ucak cekmeyi degil, hayati asmis ulkeleri ornek gostermek cok komik duruyor. Senin Ulkende bu hic bir zaman rahat olmayacak ve olmadi da.

    Cok konusmak yerine, biraz ucak fotografi ceken, genc beyinler gerekiyor. Sabiha Gokcen Havalimani diye bir yer var ki, kendine “ucak fotografi cekiyom ben abi” diyen genclerden bir tanesi bile gitmedi…

    Yine de, girisim guzel.

    Flyinn ornegini unutmamak lazim 😉

 3. not necessary dedi ki:

  Yurtdışındaki bahsettiğiniz teraslar havalimanında apron sınırları içerisinde oluyor ve güvenlik kontrolü ile giriliyor. Türkiyede başlat böyle bi uygulamayı gör hengameyi. Instagram veledleri mi dersin evsizi teröristi mi dersin, Ne ararsan orda bulursun artık. Kesinlikle potansiyel bir güvenlik açığı, Orta Doğuda yaşadığımızı hatırlatmamın manasız olduğu kanaatindeyim. Ayrıca çeken yine çekiyor, Türkiyenin dört bir yanındaki herhangi bir havalimanında olduğu gibi.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Bir konuda hemfikiriz. Bu yapılacak olan terasa da güvenlik kontrolü ile girilsin. En iyisi de o. Olması gereken de o.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV