KAYIP MALEZYA 777’sinde UMUTLAR TÜKENİYOR MU?

Paylaş
 

20 Aralık 2016’da Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu (ATSB), 8 Mart 2014’ten beridir kayıp olan MH370 ile ilgili, ilk ana değerlendirme raporunu yayınladı.

Belirlenen arama bölgesinde şu ana kadar yapılan arama çalışmalarının sonuçları yüksek oranda güvenilir seviyededir. Yüksek çözünürlüklü sonar kapsama alanı oldukça yüksek ve data oldukça ayrıntılı olarak analize tabi tutuldu.  Bölgenin %95’ten daha fazla doğruluk seviyesinde aranmasına karşın uçağın enkaz alanı saptanamadı.

Son 2 SATCOM gönderi analizleri, çarpma anında uçağın muhtemel flap pozisyonları ve yakın zamanda biten uçuş simülasyonları 7. yaydan  ( aşağıda resimde gösterilmiştir) daha ne kadar bir alanın taranması gerektiğini revize etmiştir. DSI Grup analiz sonuçlarının %99’u yayın 25 mil doğusu ve batısı içindedir.

Kalan olası alan haritası ayrıntılı uydu iletişim daha analizlerine bağlıdır ve en son arama sonuçlarıyla güncellenmiştir. CSIRO sürüklenme analizi , geri kalan bölgenin yüksek olasılıkla 7. yay boyunca 32.5 ve 36 güney enlemler boyunca olduğunu belirlemiştir.

Değerlendirme raporu katılımcıları yaklaşık 25,000 km2 lik resmedilen bir alanın (aşağıdaki resimde turuncu olarak sınırları çizilen alan) aranması konusunda mutabıktırlar.

 

Bugüne kadar yapılan analizlere bağlı olarak, belirtilen alanda aramaların tamamlanması, MH370’nin bulunabileceği veya mevcut olabileceği bütün olası yerlerin biteceği anlamındadır.

ATSB, aramaların ilave 25,000 km2 üzerinde yapılıp yapılmayacağını belirtmemiştir.

 

 

Bu yazı 1311 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV