KC-46’da Kritik Sorun Tespit Edildi

Paylaş
 

Boeing’in Boeing 767 tipi uçak üzerinden geliştirilen yeni tanker uçağı KC-46 Pegasus tipi uçaklarda yeni sorun tespit edildi. Havada yakıt ikmali sırasında yakıt transfer sisteminde kaçak olduğu tespit edildi. Kaçağın aşırı düzeyde olması kritik sorun olarak açıklandı.

Yeni nesil yakıt ikmal uçağı KC-46’nın havada ikmal sırasında yakıt kaçağı sorunun “aşırı düzeyde (Kategori-1)” olduğu açıklandı. ABD Hava Kuvvetleri “Kategori 1” olarak adlandırılan sorunları ‘Kritik varlıkları tehlikeye atılıp risk tespit edilmesi’ olarak tanımlıyor.

Boeing sözcüsü Larry Chambers konu hakkında , “Bu gelişme bizi çok üzdü. Sorunu gidermek için montaj ve kurulum iyileştirmelerini hayata geçiriyoruz, bunun için çalışıyoruz.” dedi. Firma sonun giderilmesi için çalışmalara başladı.

Uzun yıllardır hava kuvvetleri tarafından kullanılan ‘boom’ sisteminde, yakıt ikmal çubuğu bir operatörün yardımı ile hareket ettiriliyor. Bunun için de uçağın arkasında bir görevli işlemi görerek gerçekleştiriliyor.

Boeing 767’den çevrilen KC-46’da ise operatör kokpitte oturuyor. Kamera sistemi ile yakıt çubuğunu kullanıyor. Uzaktan Görüş Sistemi (RVS) ve boom teleskop aktüatörünü içeren diğer çözülmemiş Kategori 1 eksiklikler ise halen sürüyor. RVS ile ilgili sorun özellikle A-10 ve F-16 gibi daha küçük uçaklarda daha sık görülüyor.

Gelecekte Türk Hava Kuvvetleri’nin de tanker uçak ihtiyacında bu uçağın da alternatifler arasında olduğu biliniyor.

Bu yazı 650 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV