Kolombiya Kazasındaki Trajik Tesadüf

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Spor dünyasından başka tüm dünyayı üzüntüye boğan Kolombiya’daki uçak faciasının ayrıntıları teker teker ortaya çıkmaya başladı. Yaşanan kazada öyle bir ayrıntı var ki gerçekten kötü talih denilebilecek cinsten.

Brezilyalı futbol takımını taşıyan uçak Medellin Havalimanı’na iniş için yaklaşması sırasında yakıt problemi yüzünden Medellin kuleden acil iniş talep eder. Ancak Medellin kule aynı dakikalarda VivaColombia şirketine ait Bogota – San Andreas Adası seferini yapan ve Medellin’e yakıt problemi yüzünden  mecburi iniş yapan Airbus 320 tipi HK-5051  tescilli   başka bir uçağın  acil iniş gerçekleştirdiğini ve  beklemek zorunda olduklarını bildirir. Düşen uçağın son dakikalarının kaydının paylaşıldığı flightradar24 sitesi verilerinde uçağın bekleme paterninde beklediği görülüyordu. Uçak başka bir uçağın acil iniş yapması için o turları attığı şimdi anlaşıldı. Uçak o dakikalarda diğer uçağın acil inişini beklerken bu kezde elektronik- elektrik problemü yüzünden acil durum talebini tekararlar ancak yine olumsuz yanıt alır. Sonrasında ise uçak ile radar ve iletişim teması kaybolur. Sonrasında ise düştüğü anlaşılır.

Kazanın iki sebebi olduğu üzerinde duruluyor. 1. sebep yakıt bitmesi. Zira uçağın yakıt maksimum kapasitesi ile katedeceği mesafe kalktığı havalimanı ile ineceği havalimanı arasındaki mesafeye hemen hemen eşit. Bu ihtimal daha ağır basmakta.

2. ihtimal ise elektrik problemi.

Uçağın karakutuların bulunduğunun haberini dün yayınlamıştık. Karakutuların çözülmesinden sonra kazanın gerçek nedenini ortaya çıkacağını umuyoruz.

Kaynak : avherald.

 

Bu yazı 955 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV