Kullanılmış Yolcu Tipi Boeing 777’ler Yeniden Doğacak

Paylaş
 

Bloomberg sitesindeki habere göre Boeing kullanılmış olan Boeing 777 tipi uçakların kargo modeline dönüştütmeyi ve yolcu uçağı piyasasında olduğu kadar Boeing 777 tipi uçakların kargo piyasasında da söz sahibi olmasını istiyor.

Kargo taşımacılığının 2017 yılındaki %9’luk artışının ardından online satış siteleri ve paket kurye şirketlerinin de artışıyla bu yıl hava kargo taşımacılığının %4,5 daha artacağı göz önünde bulunduruluyor. Bu artışın da şirketleri alternatif taşıyıcılara yönlendireceği tahmin edilmekte. Boeing’in de kullanılmış olan Boeing 777 tipi uçakları kargo modeline çevirmesi için sebebin bu olduğu düşünülüyor.

Boeing’in kargo portföyü şimdilik Boeing 737 ve Boeing 787 modelleri hariç tüm modelleri içeriyor. Buna karşılık avrupalı uçak üreticisi Airbus’un’da Airbus 330 Neo’nun kargo modeli için çalışmalar yürüttüğüni  daha önceki haberlerimizde BURADA sizlerle paylaşmıştık. Bu da Boeing’in bu kararı almasında büyük bir etken olmuş olabilir.

FAC şirketi Genel Müdürü George Dimitroff ” Yaklaşık 10 yıldan beri bu uçakların yolcu modelinden kargo modeline dönüştürülmesi hakkında görüşmeler yapılıyor. Hatta 200 adetten fazla dönüştürülecek uçak hazır. Ancak sorun dönüştürülme maliyetlerinin yüksek olması. Yaklşık 30 Milyon doları bulan dönüştürme maliyetlerinin şirketlere ağır gelebileceğini düşünüyoruz. Çünkü Boeing 777-200 tipi uçağın yan tarafına açılacak büyük kargo kapağının bulunduğu yerde tabir yerindeyse mühendislerimizin çok hassas bir çalışma yaparak tasarımı değiştirmek zorunda kalacakları ve kritik uçuş kontrol kablolarını yeniden yönlendirmek zorunda kalacaklar. Bu çalışma ek maliyet doğuracağı için dönüştürme bu denli pahal ı olmakta. Tek koridorlu uçaklarda ve bazı Boeing 767 tipi uçakları dönüştürme işini  zaten hali hazırda israilli Aerospace Industries’in Bedek grubu da yapmakta. Bu şirketin 777’lerin dönüştürme programına da talip olduğu hakkında duyumlar var. Aynı zamanda yapılacak dönüştürme ile uçakların ömrünün 20 yıl daha uzayacağın da belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Dimitroff açıklamasında Boeing 777-200 tipi uçakların içinde 200LR modelinin dönüşüm sürecinin daha basit ve kolay olacağına değinirken, 200LR modelinin 59 adet, 200ER modelinin ise 422 adet sattığını da belirtti.

Airbus 330 Neo’nun Kargo Versiyonunu Yapmayı Planlıyor

 

Bu yazı 809 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 777 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV