Meltem-III Projesinin İlk Uçağı Teslim Edildi

Paylaş
 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Meltem-3 Projesi kapsamında, ilk deniz karakol uçağı olan TCB-751 Kuyruk numaralı P-72, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Uçak, mavi vatanın korunmasında önemli bir rol üstlenecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda SSB tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi’nde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı‘nın törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğini duyurdu.

Paylaşımda, “Hizmete giren ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olacak” ifadelerini kullandı.

P-72 deniz karakol uçakları daha uzun görev yapabiliyor

P-72 deniz karakol uçaklarının üzerine gelişmiş radar sistemi, elektronik destek tedbirleri, akustik işleme sistemleri, taktik veri linkleri 11 ve 16, MK46 ve MK54 torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, denizaltı savunma harbi, su üstü savunma harbi, istihbarat, gözetleme ve keşif, ufuk üstü hedefleme, arama kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

P-72 uçakları daha uzun süre görev yapabilecek kabiliyete sahip.

2021 yılı içinde, iki deniz karakol uçağı ile bir deniz genel maksat uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

Kısaca Meltem-III Projesi. Meltem-3 Projesi nedir?

Müşteri’nin SSB, Son Kullanıcı’nın Dz.K.K.lığı olduğu projede Leonardo firması Ana Yüklenici olup, TUSAŞ Leonardo firmasının Alt Yüklenicisi olarak görev almaktadır.

İtalyan Leonardo ile şirketimiz arasında sözleşmesi Temmuz 2012’de imzalanan ve 6 adet ATR72-600 uçağının Deniz Karakol Uçağı’na dönüştürülmesini kapsayan “Meltem III” Projesi çerçevesinde ilk uçak 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine gelmiştir. Uçak sertifikasyon testleri için 14 Temmuz 2016’da İtalya’ya gitmiş, 10 Şubat 2020’de Kabul Testleri için TUSAŞ’a intikal etmiştir. COVID-19 sebebiyle sekteye uğrayan Kabul Faaliyetlerinin Eylül 2020’de başlaması öngörülmektedir. İlk uçağın Kabulünün 2020 yılı içerisinde tamamlanması planlanmakta olup, kalan uçak teslimatlarının 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Programda, detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) aktiviteleri TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir.

Uçağın test için ülkemize geldiği gün haberini sizlerle paylaşmıştık:

Deniz Kuvvetleri’nin Yeni Uçağı Teslim Edildi

Bu yazı 1135 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV