Menzillerine Göre Füzeler/2-Orta Menzilli Havadan Havaya Füzeler // Missiles According to Their Range/2- Medium Range Air to Air Missiles

Paylaş
 

Merhaba dostlar! Bir önceki yazımızda sizlere kısa menzilli havadan havaya füzelerden bahsetmiştik, bu yazımızda ise orta menzilli(30-70 Km) havadan havaya füzelerden bahsedeceğiz.

Orta menzilli havadan havaya füzelerin ilk örneklerinin ortaya çıkışı, kısa menzilli füzeler ile aynı döneme rastlar. Bu füzelerin de amacı düşmanı olabildiğince uzaktan ve kolay bir şekilde saf dışı bırakmaktır.

Orta menzilli havadan havaya füzeler, görüş mesafesinin ötesindeki hedeflere yöneldikleri için radar güdümlüdürler.

Radar güdümlü füzelerin en önemli özelliklerinden biri hedefe herhangi bir yönden atış yapılabilmesidir.

Bu füze türünün ilk örnekleri 1958’de hizmete giren Amerikan AIM-7 Sparrow ve 1957’de hizmete giren Sovyet Kaliningrad K-5 füzeleridir.

AIM-7

K-5

İlk nesil orta menzilli füzeler yarı aktif radar güdümlüdür. Yarı aktif radar güdümü sisteminde pilot radarında hedefi işaretler ve uçağın radarı füzeye, hedefe kadar yol gösterir.

Manevra kabiliyetleri, daha dar bir alanda çalışan kısa menzilli füzelere göre daha düşüktür. Özellikle bu füzelerin ilk örnekleri stabil uçuş yapan hedeflere karşı daha etkiliydi.

Vietnam Savaşı’ndaki hava çatışmalarında ani manevralar yapan Vietnam jetleri Amerikan orta menzilli füzelerinden kolayca kaçabiliyordu.

Buna karşın 1950’lerden günümüze manevra kabiliyetleri ve teknolojileri oldukça gelişmiştir. En önemli gelişmelerden biri de “aktif radar güdümü” teknolojisidir.

Aktif radar güdümü teknolojisi kullanan füzeler, ilk olarak uçağın radar tarafından yönlendirilir. Ancak belli bir mesafe sonra füzenin burnunda bulunan daha küçük radar kontrolü devralır ve füzeyi hedefe kadar yönetir. Bu tip füzeler ‘ateşle ve unut’ tipi füzeler olarak da adlandırılırlar.

Bu neslin en önemli temsilcileri Raytheon AIM-120C AMRAAM, Vympel R-27, Vympel R-77, IAI Derby ve Matra Super 530 füzeleridir.
AIM-120C

R-77

IAI Derby

…Murat Deniz Şenol…

Hello, friends! In our previous article, we talked about short-range air-to-air missiles, and in this article we will talk about mid-range (30-70 Km) air-to-air missiles.

The emergence of the first examples of medium-range air-to-air missiles coincides with the short-range missiles. The aim of these missiles is to eliminate the enemy as far and easily as possible.

Medium-range air-to-air missiles are radar-guided because they are directed towards targets beyond visual range.

One of the most important features of radar-guided missiles is the ability to shoot from any direction.

The first examples of this type of missile were the American AIM-7 Sparrow missile, launched in 1958, and the Soviet Kaliningrad K-5 missile, launched in 1957.

AIM-7

K-5

First-generation medium-range missiles are semi-active radar-guided. In the semi-active radar guidance system, the pilot marks the target in the radar and the radar of the aircraft guides the missile up to the target.

Their maneuverability is lower than that of short-range missiles operating in a narrower area. In particular, the first examples of these missiles were more effective against the targets which performs a stable flight.

Vietnam jets, which were making sudden maneuvers in the air clashes in the Vietnam War, could easily escape American medium-range missiles.

However, maneuvering capabilities and technologies from the 1950s to the present have developed considerably. One of the most important developments is the active radar guidance technology.

Missiles using active radar guidance technology are first guided by the aircraft’s radar. However, after a certain distance, the smaller radar control at the nose of the missile takes over and manages the missile to the target. These types of missiles are also called fire and forget missiles.

The most important representatives of this generation are Raytheon AIM-120C AMRAAM, Vympel R-27, Vympel R-77, IAI Derby and Matra Super 530 missiles.

AIM-120C

R-77

IAI Derby

Menzillerine Göre Füzeler / 1-Kısa Menzilli Havadan Havaya Füzeler // Missiles According to Their Range / 1- Short Range Air-to-Air Missiles

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 1536 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV