MIG-31’İN YENİ GÖREVİ

Paylaş
 

MIG-31 önleme (interceptor) uçağı cephesinde son zamanlarda önemli gelişmelerin odak noktasında

 

Mig-31’in kapsamlı olarak modernize edilmesinin yanı sıra önce Kinzhal havadan atılan balistik füze ile gündeme geldi, füze hakkında 2000 km’nin üstünde menzil ve 10 mach hızında uçtuğu iddaa ediliyor.

Yeni görevi ise sıkı durun; yörüngeye küçük uydular yerleştirme ve düşman uydularla savaşma.

Eylül ayında, Moskova yakınlarındaki Zhukovky’de yer alan Rusya havacılık endüstrisi test merkezinde, 81 numaralı deneysel bir Mig-31, orta merkez paylonda oldukça geniş henüz tanımlanamayan bir füze ile uçtu.

Bu programın 1984-1995 yılları arasındaki 30P6 Kontakt uydu önleme programının bir devamı olduğu sanılıyor. Bu program sırasında Fakel 79M6 füzesi geliştirilmişti. Bu füze 2.55 mach hızında uçan bir Mig-31 tarafından ateşlenmiş,  120 ila 600 km yüksekte olan hedefe gönderilmişti. Füzenin uçuş süresinin 100-380 saniye arası, mesafeye bağlı olarak, olduğu sanılıyordu. Program sırasında bu füzelerle 100 sortinin yapıldığı düşünülmekte.

2009 yılında Rusya Hava Kuvvetleri komutanı programın tekrar hayata geçirilebileceğini söylemiş; 2013’te ise Duma’nın savunma komitesi,  Putin’e programa devam edilmesi konusunda bir başvuru yapmıştı.

Şu anki sistemin özellikleri meçhul,  ancak sistemin daha önceki sisteme benzeyeceği sanılıyor. Kontakt programı ile alçak yörüngedeki uyduların imha edilmesi amaçlanıyor.

İkinci baharını yaşayan Mig-31’i izlemeye devam edin.

 

Bu yazı 1035 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV