Nereden Gelmişler? Nerdeler? TC-GAB

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin 1994 yılında faaliyete başlayıp 1996 yılında faaliyetlerini durduran eski havayolu şirketlerinden biri olan Holiday Airlines şirketinde TC-GAB tescili ile çalışmış olan Airbus A320-231 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

1991 yılında ilk uçuşunu yapan ve Japonya merkezli ORIX Aviation kira şirketi mülkiyetindeki uçak 1992 yılında N280RX tescilini alarak ilk olarak Orix Aviation, sonrasında aynı tescille 1992 yılından 1994 yılına kadar America West Airlines şirketlerinde çalıştı.

1994 yılında ülkemiz havayolu şirketi Holiday Airlines şirketi filosuna katılan uçak TC-GAB tescilini aldı ve aynı yıl içinde yine kiracı şirket Orix Aviation şirketine döndü ve eski tescili olan N280RX tescilini aldı.

1995 yılında ingiliz havayolu şirketi Airworld  şirketi filosuna katılan uçak G-BVZU tescilini alarak, aybnı yıl içinde aynı tescille İrlanda havayolu şirketi Translift Airways şirketinde Airworld havayolu şirketinden kiralık olarak kısa bir süre çalıştıktan sonra yine aynı şirkete döndü.

1996 yılında İspanya merkezli BCM Airlines  şirketine yine Airworld havayolu şirketi tarafından kiralanan uçak EC-GKM tesclini alarak 1997 yılına kadar bu şirkette çalıştı. 1997 yılında yine Airworld şirketine dönerek G-BVZU tescilini aldı.

1997 yılında Meksika havayolu şirketi Mexicana şirketine Orix Aivation şirketi tarafından kiralanan uçak ilk tescili olan N280RX aldı. 2007 yılında AeroTurbine kira şirketi mülkiyetine geçen uçak 2009 yılına kadar bu şirkette (Mexicana) çalıştıktan sonra amerikada bulunan Goodyear havalimanında depolanmak üzere filodan ayrıldı ve park yerine çekildi.

 

Bu yazı 630 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV