Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-AOA

Paylaş
 

Nereden Gelmişler? Neredeler?

Diğer Uçaklar için TIKLAYINIZ

Sırada ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Sönmez Havayolları’nda TC-AOA tescili ile çalışmış olan Short SD3-60 (100) tipi uçak var.

Ülkemiz hava taşımacılık tarihinde 1984 – 2005 yılları arasında faaliyet göstermiş havayolu şirketi olan Sönmez Airlines’te çalışmış olan TC-AOA tescilli Short 360-100 tipi uçağın nerelerden gelip nerelere gittiğine bakalım. Bu arada Nereden gelmişler serime başladığımdan beri ilk defa Short 360-100 model uçağı kullanan bir Türk Havayolu şirketine rastladığımıda belirtmeden geçmeyeyim.

Uçağımız 1985 yılındaki lk uçuşundan sonra 1985 – 1989 yılları arasında G-BLRT tescili ile Air Ecosse, Air Business, Air UK, Aer Lingus Commuter, Jersey European Airways, Connectair, Guernsey Air, Air Europe Express, ve Short Brothers Limited şirketlerinde, G-EXPS tescili ile BAC Express, HD Air ve ATA Aerocondor, EI-SMB tescili ile ASL Airlines İreland şirketlerinde aralıklarla çalışmış.

Aer Lingus Commuter

 

1993 yılından 1999 yılına kadar ülkemiz tesciline gelerek TC-AOA tescilinde Sönmez Havayollarında bayrağımızı taşımış. Fotoğraf Danimarkalı havacılık tarihi araştırmacısı aynı zamanda Türk sivil ve askeri havacılık tarihinide araştırıp belgelemiş olan sayın Ole Nikolajsen beyefendinin sitesinden alınmıştır. ( www.ole-nikolajsen.com )

 

 

2006 yılındada Engage Aviation LLC şirketine giderek N162EA tescilini aldıktan sonra hurdaya ayrılıp parçalanarak uçuş hayatı bitmiş.

Sönmez Holding Hava Yolları ( Sönmez Havayolları )

Bu yazı 1138 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Cevat Kelle dedi ki:

    Sayın admin; uçak şimdi nerede diye başlık atmışsınız fakat uçağın nerede olduğunu yazmamışsınız. Sadece hurdaya ayrıldı yazıyor. Hangi hurdacıda olduğu yazmıyor maalesef

    • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

      Detay bilgiye maalesef her uçakta ulaşamıyoruz. Bilgierin çoğu intenetteki bilgilerden derlendiği için kısıtlı imkanlara sahibiz. Uçağa en son sahip olan şirket amerika Florida’da bulunan bir şirket. Muhtemelen o civardaki bir havalimanında parçalanmış ve hurdaya ayrılmıştır.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV