Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-APA (2)

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde İstanbul Havayolları’na ait ( İstanbul Airlines ) TC-APA tescilli Boeing 737-4S3 tipi uçağın serüveni var sırada. TC-APA tescilli uçağı daha önce işlemiştik ancak öteki uçak tescilden düşünce açık kalan TC-APA tescili İstanbul Havayolları’na ait bir başka uçağa daha verilmiş. Diğer uçak için TIKLAYINIZ.

Uçak 1992 yılında Bouas Leasing ( Kiralama – Finans  ) şirketi için Air Europa şirketinde çalışması için üretilmiş ancak Air Europa uçağı almaktan vazgeçince uçağı Malaysia Air şirketi aynı yıl içinde alarak 9M-MLG tescili ile filosuna katmış.

 

Uçak 1993 yılında yazımıza konu olan İstanbul Havayolları’na gelerek TC-APA tescilini almış ve bu şirkette çalışmaya başlamış.

 

 

1999 yılına kadar İstanbul Airlines şirketinde çalışan uçak bu yıl içinde filodan ayrılarak kira şirketi olan Boullioun Aviation Services şirketine N280CD tescili ile gitti. 1 ay bu tescilde bekleyen uçağın fotoğrafı olmadığ için paylaşamadık.

Uçak aynı yıl içinde yunan Cronus Airlines şirketine giderek SX-BGJ tescilini aldı.

 

2 Yıl bu şirkette uçan uçak 2001 yılında yine yunanlı Aegean Cronus airlines şirketi filosuna yin eaynı tescille SX-BGJ  tescili ile katıldı.

 

Uçak iki yılda bu şirket filosunda çalıştıktan sonra 2003 yılında yine aynı tescille yine yunan havayolu şirketi Aegean Airlines şirketi filosuna aynı tescille katıldı.

 

2010 yılına kadar Aegean havayolu şirketinde çalışan uçağın mülkiyeti Ball Bellevue Aircraft Leasing Ltd şirketine geçerek Mistral Air şirketine kiralanarak TrawelFly şirketi adına EI-ELY tescili ile çalışmaya başladı.

 

2010 yılının Mayıs ayından Kasım ayına kadar bu şirkette çalışan uçağın mülkiyeti Aviation Capital Group (ACG) kira şirketine geçerek uçak kargo modeline çevrildi ve N595AG  tescilini aldı. Bu tescil altında çok kısa bir süre kalan uçak bir kaç gün sonra Brezilya havayolu şirketi Varig Log şirketine giderek PR-LGS tescilini aldı. Uçağımız artık kargo modeli, yani uçağın modelinin arkasına Freighter yani kargo modeli olduğunu belirten F harfi geldi. Boeing 737-4S3(SF) modeline döndü.

 

Uçak 2 yıl bu şirkette çalıştıktan sonra 2012 yılında kira sözleşmesi bitince yine kira şirketi olan Aviation Capital Group (ACG) şirketine dönerek N595AG tescilini aldı.Yine kısa bir süre bu tescilde bekledikten sonra bir kaç gün içinde uçak bu kez fransız havayolu şirketi Europe Airpost kargo şirketine F-GZTJ tescili ile katıldı.

 

Uçak bir süre bu şekilde imajsız şekilde çalıştıktan sonra mülkiyeti Vx Capital Partners leasing şirketine geçti.

2015 yılında kira sözleşmesi biten uçak tescili hiç değişmeden yine fransız havayolu şirketi ASL Airlines France şirketine katıldı. Uçak halen bu şirket bünyesinde çalışmakta.

 

Bu yazı 868 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV