Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-APC

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde Pegasus Havayolları’na ait ( Pegasus Airlines ) TC-APC tescilli Boeing 737-4Y0 tipi uçağın serüveni var sırada.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Guinness Peat Aviation –  GPA  Leasing ( kira ) şirketine ait 1989 yılında üretim bandından çıkarak ilk uçuşunu yapan uçağımız ilk olarak ispanyol Nortjet şirketinde EC-308 ve EC-EPN tescilleri ile çalışmış.

 

 

1992 yılında kira sözleşmesi biten uçak EI-CEU tescili ile kiracı şirket GPA’ya geri dönmüş.

 

Uçak aynı yıl içinde Mısr havayolu şirketi Transmed  Airlines şirketine geçerek SU-BLM tescilini aldı.

 

1994 yılında yine EI-ECU tescilini alarak amerikan Markair şirketi filosuna katıldı. Uçağı araştırırken uçağın 13 Nisan 1995 günü Kansas – Denver seferini yaparken Denver Havalimanı’na inişinde kırıma uğradığı bilgisine ulaştım. Bilgilere göre 141 yolcu ve 6 mürettabattan yaralanan olmamış. Uçak tamir edildikten sonra tekrar uçmaya başlamış.

 

Uçak 1995 yılında Hindistan havayolu şirketi Jet airways şirketine geçmiş ve VT-JAG tescilini almış.

 

2000 yılında uçak yine bir kira şirketi olan GECAS şirketinin mülkiyetien geçerek daha önce almış olduğu EI-ECU tescilini aldı.

Aynı yıl içinde ülkemiz havayolu şirketi Pegasus Havayolları’na gelerek TAC-APC tescilini aldı.

 

Uçak Pegasus Havayolları’na geçtikten bir kaç gün sonra Cezayir Havayolu şirketi olan Air Algerie şirketine yine aynı tescil olan TC-APC tescili ile bu kez Pegasus Havayolları tarafından kiralandı.

 

2001 yılında uçak yine Pegasus Havayolları’na dönerek Pegasus Havayolları renklerini aldı.

2002 yılında uçak Endonezya Havayolu şirketi Batavia Air şirketi filosuna katıldı ve PK-YTP tescilini aldı.

 

2013 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak aynı yıl içinde kira sözleşmesi bitip yine kiracı şirket olan GECAS şirketine döndü. ve N648CS tescilini aldı.

Uçak son olarak 2013 yılında yine Endonezya havayolu şirketi olan Rumah Kayu Air şirketi filosuna katılarak PK-CRK tescilini aldı. Son durağı bu şirket olan uçak günümüzde Endonezya Kuzey Cakarta’da bulunan Ancol kentinde uçak restaurant olarak hayatına devam ediyor.

 

 

 

Bu yazı 737 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV