Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-FBM

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Bodrum – Imsık Havayolları  şirketinde TC-FBM tescili ile çalışmış olan Dornier Do228-202 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Önce sizlere kısaca Bodrum – Imsık Havayolları’ndan bahsedelim.

Nüfusu yaz aylarında 2 milyona kadar çıkan Bodrum’da hava alanı olmamasının eksikliğini hisseden    Bodrumlu iş adamı Fuat Imsık tarafından1988’de kurulan Imsık Hava Yolları ve Dünyada tek örnek olan Bodrum Imsık Hava Alanı;  Türk Sivil Havacılığında tek ve önemli bir örnektir.

Havacılığa meraklı olan Fuat Imsık  3 adet  Dornier Do-228 uçağı ile Bodrum merkezli  havayolu ve kendine ait olan, uluslararası hava alanlarını aratmayacak şekilde gerekli bütün tesisler ile  minyatür ölçüde donattığı  hava alanı ile 4 yıl faaliyet göstermiş, diğer şirketlerinin borçları nedeniyle uçaklarına el konması nedeni ile de Imsık Havayolu faaliyeti son bulmuştur.

Imsık Hava Alanı ise Bodrum Milas Hava Limanı açılıncaya kadar Türk Hava Yolları tarafından kullanılmış daha sonra sonra işlevini yitirmişti. ( Naci Püskülcü)

1988 yılında üretimi yapılan uçak önce D-CBDF sonra D-CIRC tescilini alarak üretivi şirket alman Dornier Luftfahrt GmbH şirketi filosuna katıldı.

1989 yılında ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Bodrum Imsık Hava Yolları şirketine gelen uçak TC-FBM tescilini alarak 1993 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1993 yılında bu şirketten ayrılan uçak D-CTCB tescilini alarak Dornier Luftfahrt GmbH şirketi filosuna geri döndü.

1994 yılında G-BVTZ tescilini alan uçak önce ingiliz havayolu şirketi City Air Bus, sonra yine aynı tescille yine ingiliz havayolu şirketi Suckling Airways şirketlerinde çalıştı.

1996 yılında bu şirketlerden de ayrılan uçak D-CBDQ tescilini alarak Dornier Luftfahrt GmbH şirkeitne geri döndü.

1997 yılında Angola havayolu şirketi  Linhas Aereas de Benguela şirketine kiralanan uçak D2-EBT tescilini alarak 1999 yılına kadar bu şirkette çalıştı. Uçak bu zaman zarfında küçük bir de olay geçirdi. Angola’da süren iç savaşta küçük silahla ateş edilerek hasar verildi.

1999 yılında bu şirktten ayrılan uçak 2000 yılında General Aviation Maintenance Pty Essendon VIC havayolu şirketine kiralandı ve VH-VJD tescilini alarak 2006 yılına kadar bu şirket adına çalıştı.

2006 yılında Kenya havayolu şirketi KASAS Ltd havayolu şirketine kiralanan ve 5Y-KHZ tescilini alan uçak halen bu şirket bünyesinde gözükmekte.

Kapak Fotoğrafı : Pbase.com

Bu yazı 1323 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV