Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-GHB (2)

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin 90’lı yılların sonlarında faaliyette olan eski havayolu şirketlerinden biri olan Air Rose şirketinde TC-GHB tescili ile çalışmış olan Boeing 737-33A tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Ansett Worldwide – AWAS kira şirketi mülkiyetinde olan ve 1991 yılında ilk uçuşunu yapan uçak aynı yıl içinde Brezilya’lı havayolu şirketi VASP şirketi filosuna katılarak PP-SOD tescilini aldı ve 1992 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1992 yılında bu şirketten ayrılan uçak kira şirketi olan Ansett Worldwide (AWAS) şirketine döndü ve N222AW  tescilini aldı.

1993 yılında Hindistan havayolu şirketi Jet Airways şirketine kiralanan uçak VT-JAB tescilini aldı ve 1999 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1999 yılında ülkemiz havayolu şirketlerinden Air Rose şirketine kiralanan uçak TC-GHB tescilini aldı ve 2000 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2000 yılında bu şirketten ayrılan uçak yine kiracı şirket olan Ansett Worldwide (AWAS) şirketine döndü ve N791AW tescilini aldı.

Uçak 2000 yılında Brezilya havayolu şirketi Rio Sul şirketine kiralandı ve PT-SSJ  tescilini aldı. Uçak 2005 yılında aynı tescille bir diğer Brezilya havayolu şirketi olan Varig şirketine kiralandı ve 2006 yılında bu şirketlerden ayrıldı.

2006 yılında bu şirketlerden ayrılan uçak yine kiracı şirket olan Ansett Worldwide (AWAS) şirketine döndü ve eski tescili olan N791AW tescilini aldı.

Uçak aynı yıl içinde Endonezya havayolu şirketi Adam Air şirketine kiralandı ve PK-KKM  tescilini alarak 2008 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2008 yılında bu şirketten ayrılan uçak yine kiracı şirket olan Ansett Worldwide (AWAS) şirketine döndü ve eski tescili olan N791AW tescilini aldı.

Uçak aynı yıl içinde yine bir başka Endonezya havayolu şirketi olan Sriwijaya Air şirketine kiralandı ve PK-CJT tescilini alarak hurdaya ayrıldıuğı 2015 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

Kapak Fotoğrafı – Torsten Maiwald Wikipedi

 

 

 

Bu yazı 936 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV