Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-JEA

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize  ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları – THY – Turkish Airlines şirketinde TC-JEA tescili ile  çalışmış/çalışıyor  olan Boeing 737-42J tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

suudi arabistan merkezli Arab Leasing International Finance (ALIF) kira şirketi mülkiyetindeki uçak 1993 yılındaki ilk uçuşunun hemen ardından,

1993 – 1999 yılları arasında ülkemiz havayolu şirketlerinden THY – Türk Hava Yolları şirketinde TC-JEA tescili ile çalıştıktan sonra Arab Leasing International Finance (ALIF)  kira şirketine geri döndü ve N734AB tescilini aldı.

Uçak bundan sonra,

2000 – 2011 yılları arasında yunan havayolu şirketleti Macedonian Airlines ve Olympic Airways şirketlerinde SX-BMC tescili ile çalıştıktan sonra amerikan kira şirketi Bank of Utah şirketi mülkiyetine geçti ve N143HF tescilini aldı.

Uçak bundan sonra,

2012 – 2017 yılları arasında kargo modeline çevrilerek Güney Afrika havayolu şirketi Flysafair şirketinde ZS-JRC tescili ile çalıştıktan sonra yine Bank of Utah kira şirketine döndü ve N717AS tescilini aldı.

Uçak bundan sonra

2018 – 2020 yılları arasında yine Güney Afrika havayolu şirketi Flysafair ve alman havayolu şirketi DHL şirketlerinde eski tescili olan ZS-JRC tescili ile,

2020 yılında kısa bir süreliğine Belçika havayolu şirketi ASL Airlines Belgium şirketinde OE-IWP tescili ile çalıştıktan sonra Malezya havayolu şirketi MY Jet Xpress Airlines şirketine gitti ve 9M-NEW tescilini aldı. Uçak 2022 yılı Nisan ayı itibarı iel halen aynı şirkette çalışmakta.

Bu yazı 387 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV