Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-JKI

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize  ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları – THY – Turkish Airlines şirketinde TC-JKI tescili ile  çalışmış/çalışıyor  olan Boeing 737-76N tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

GECAS kira şirketi mülkiyetindeki uçak 2007 yılındaki ilk uçuşunun hemen ardından,

Uçak aynı yıl içinde Slovakya havayolu şirketi SkyEurope Airlines şirketinde OM-NGM tescili ile katılacaktı. ancak şirket uçağı almaktan vazgeçince uçak yine yanı yıl içinde Macaristan havayolu şirketi SkyEurope Airlines Hungary şirketi filosuna katılarak HA-LKM tescilini aldı.Daha sonra uçak,

2007 – 2009 yılları arasında yine ilk şirketi olan SkyEurope Airlines şirketi filosuna katıldı ve OM-NGM tescili ile çalıştı.

Uçak 2009 yılı içinde kiracı şirket olan GECAS’a geri döndü ve EI-EDU tescilini aldı.

Uçak bundan sonra,

2009 – 2012 yılları arasında ülkemiz havayolu şirketlerinden THY – Türk Hava Yolları’nda TC-JKI tescili ile,

2012 – 2015 yılları arasında ülkemiz havayolu şirketlerinden SunExpress şirketinde TC-SAL, SunExpress şirketinden kiralık olarak ise THY altmarkası Anadolujet şirketinde yine aynı tescil TC-SAL tescili ile çalıştıktan soonra yine kiracı şirket olan GECAS şirketine geri döndü ve OE-IDZ tescilini aldı.

Uçak bundan sonra,

2015 yılından günümüze, Eylül 2022 itibarı ile Brezilya havayolu şirketleri Gol Transportes Aeroeos ve Voepass şirketlerinde PR-GEI  tescili ile çalışmakta.( Uçak bu arada 2021 yılında AerCap kira şirketi mülkiyetine geçti)

Bu yazı 223 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV