Pistten Çıkıyordu Son Anda Durabildi

Paylaş
 

İstanbul’da etkili olan yağış yüzünden bazı uçakların iniş ve kalkışlarında gecikmeler, hatta bazılarının inişlerinde pas geçmelerin yaşandığı Atatürk Havalimanı’nda bir uçağın pilotları kalkıştan vazgeçince yağış yüzünden kayganlaşan pistin son noktasında durabildi. Uçağın pistten çıkıp toprak alana saplanmasına az kaldı.

Libya havayolu şirketi Afriqiyah Airways Cargo şirketine ait 8U9006/AAW9006 sefer sayılı İstanbul Atatürk Havalimanı – Tripoli seferini yapacak olan 5A-ONS tescilli Airbus A300B4-622R(f) tipi uçağın pilotları pistte kalkış için hızlandıkları sırada meydana gelen motor arızası yüzünden kalkışı iptal ettiler. Uçak yağış yüzünden kayganlaşan pistin son noktası olan toprak zemine çıkmaya az kala ” stopway ” adı verilen yerde durabildi.

Durma noktasında kalan uçağı kurtarmak için DHMİ ekipleri harekete geçti. Kargo uçağı push-back aracı ile çekilirken, güvenli park alanına getirildi.

Yapılan incelemenin ardından uçağın motorunda bir probleme rastlanması ve haber yayına hazırlandığında uçak Tripoli için kalkışını yapmıştı.

Pistlerin sonundaki stopway adı verilen durma noktasının yeri:

Bu yazı 1191 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV