Rehine Krizini Savaş Uçakları Çözdü

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Tarihler 23 Mayıs 1977’yi gösterdiğinde Hollanda Groningen kentinde içinde 50 yolcu bulunan bir treni silahlı 9 kişi kaçırır ve tüm yolcuları rehin alır. Bu olay tüm dünyanın dikkatini çeker çünkü kriz aşılamaz ve 20 gün sürer. Eylemcilerle yapılan pazarlıklar ve eylemi bitirme çağrıları karşılıksız kalır.  20. gün 11 Haziran 1977 günü olaya 6 adet F104 Starfighter tipi uçak müdahale eder ve  6 uçaktan atılan 15.000 mermi, 2 rehine, 6 silahlı korsanı öldürür.

Olayın anlatıldığı video:

Uçakların sortilerinin çekildiği anların videosu:

 

 

Bu yazı 2102 kere okundu.
Etiketler:
haberler nostalji
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. dinç dedi ki:

  Merhaba olayda bir bilgi hatası var F 104 ler ateş açmıyor.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Olabilir. Çeviri yaptığımız kaynaktaki bilgi bu yöndeydi. Eğer olayı belirtirseniz gerekli değişikliği yaparız. Uyarınız için teşekkürler.

   • dinç dedi ki:

    F 104’lerin müdahalesi 11 Haziran rehine olayının başladıktan 3 hafta sonra 6 F 104 starfighter uçağı sabah saat 05:00 sularında arka arkaya ses duvarını aşarak geçişler yaptı. Bu geçişlerin amacı treni kaçıranları şaşırtmak ve panikletme amacı güderken rehinelerinde oluşacak gürültü ile bulundukları yerin zeminine uzanarak nispeten kendilerini daha güvende olmalarını sağlayacak bir pozisyon alacakları düşünüldü. Aynı esnada Hollanda deniz piyadelerine bağlı anti-terör timi BBE trene operasyon yapacaktır. Çatışmada deniz piyadeleri sadece atış yapmıştır.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV