Preighter Ne Demek? Preighter Ne Anlama Geliyor?

Paylaş
 

Havacılık sektörü yeni bir terim daha kazandı. ” Preighter “. Önümüzdeki süreçte bu kelimeyi çok duyacağız. Peki Preighter ne demek? Preighter ne anlama geliyor? Havacılık ile alakası ne?

Bilindiği üzere yaklaşık 2 yıldır koronavirüs salgını nedeni ile tüm dünyada havacılık sektörü büyük bir darboğaz yaşıyor. Son zamanlarde çeşitli önlemler alınıp seferler başlasa da bir çok havayolu şirketinin bir çok uçağı yerde bekliyor.

Uçakların çalışması şirketlere para kazandırdığı için hiç bir şirket uçağının yatmasını istemez ama salgın nedeniyle bir çok uçak özellikle yolcı uaçkları malesef yerde. Şirketler yerde yatan yolcu uçaklarını değerlendirmenin bir yolunu buldular ve kimisi koltukları sökerek kimis de koltuklar üzerinde uygun kargolar taşıyarak gününü kurtarmaya çalıştı. Ülkemizdeki Türk Hava Yolları ve Onur Air şirketleri örneğindeki gibi. Bu şirketler yolcu uçaklarının bir kısmını bu süreçte kargo operasyonlarında kullandılar.

İşin tam da bu noktasında havacılık literatürüne yeni bir terim eklenmiş oldu. Freighter kargo uçağı anlamına gelmekte hatta bir çok kargo uçağının modelinin sonuna F eklendiği zaman uçağın Freighter yeni kargo uçağı olduğunu anlıyoruz. Örnek Türk Hava Yolları Airbus A330-243F gibi. Modelin sonundaki F harfi uçağın kargo modeli olduğunu belirtiyor. Yolcu uçağı olarak üretilen ancak böyle elzem durumlarda kargo uçağı olarak kullanılan uçaklara da alman havayolu şirketi Lufthansa’nın bulduğu Preighter terimi tam yerini oturmuş gibi gözükmekte. Yani yolcu uçağı ile kargo uçağının bir kombinasyonu gibi düşünebilirsiniz. Passenger kelimesinin baş harfi ve kargo uçağının reighter kelimesi Preighter olmuş ve havacılık sektörü yeni bir terim kazandı.

 

Bu yazı 749 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV