Rus Jet Savaş Uçakları Kronolojisi – 3

Paylaş
 

Soğuk savaş döneminde Rusya – amerika ve avrupa tabir yerindeyse birbirleri ile uçak tasarım yarışına girmiş ve gerçekten her geçen yıl birer ölüm makineleri haline gelen savaş uçakları meydana çıkmış. Dünya savaşlarının ardından jet dönemine giren askeri ve sivil havacılıkta jet uçakları artık özellikle orduların vazgeçilmezlerinden olarak yıllar geçtikçe her anlamda gelişmeler göstermiş. Sizlerle 3 bölümlük yazı dizimizde savaş uçaklarının üreticilerine göre yıllar geçtikçe nasıl geliştiklerini anlatan resimli kronolojiyi paylaşacağız.

İlk bölümde Rusya var. Ruslar Sovyetler birliği zamanlarında, 1947 yılında jet savaş uçaklarını üretip geliştirmeye başlamıştı.

1.Bölüm İçin TIKLAYINIZ

2.Bölüm İçin TIKLAYINIZ

80’li yıllar geldiğinde soğuk savaş iyice kızışmış ve uçak şirketleri  olası bir savaşta hava üstünlüğü sağlamak için yeni uçaklar üretmeye, üretilen uçakları geliştirmeye devam ediyorlardı.

1981 yılında Mikoyan Gurevich Mig-31 (Foxhound)  tipi uçağı üreterek  savaş uçağı üretimi piyasasını kızıştırmaya devam ediyordu. Sukhoi’de boş durmamış  ve aynı yıl içinde Sukhoi Su-17M4 (Fitter K) tipi uçağı üreterek bende buradayım diyordu.

1982 yılındaüretilen tek uçak yine Mikoyan Gurevich’ten gelmişti. Mikoyan Gurevich Mig-23MLD (Flogger K) ile o yılda üretilen tek uçakla piyasadaydı.

1983 yılı sessiz geçerken 1984 yılı geldiğinde  Mikoyan sadece Mikoyan ismi ile Mikoyan Mig-29 (Fulcrum A) tipiuçağını piyasaya sürüyordu.

Ve yıl 1985. 1985 yılında uzun süredir sesi çıkmayan Yakovlev Yak 38M (Forger A) uçak gemisine iniş kalkış yapabilme özelliği olan uçağını piyasaya sürerken Sukhoi Su-27/S (Flanker B) ile aynı yıl jet uçağı piyasasındaydı.

1986 yılına gelindiğinde o yıl tek uçak piyasaya çıkmıştı. Mikoyan Mig-29S (Fulcrum C) ile Mig 29’un daha gelişmiş versiyonu ile sahnedeydi.

1986 yılından sonra piyasa çok durgunlaşmış şirketler bu 4 yıllık süre zarfında ne uçak geliştirmişler ne de uçak üretmişlerdi. Buna en  büyük etkenlerden biri olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ( SSCB – Sovyetler Birliği )’nin  o yıllarda zor günler geçirmesi ve dağılmanın eşiğinde olması da büyük rol oynamıştı.

1986 – 1990 yılları arasında bu konuda hiç bir gelişme olmamış ancak 1990 yılında Mikoyan yine sahne alıyor ve Mikoyan Mig-31B/BS ( Foxhound) tipi uçağı üretiyordu.

1990 yılındaki Mig üretiminden sonra yukarıda da bahsettiğimiz üzere Sovyetler birliği dağılmış ve Birleşik Devletler Topluluğu altında yeni bir oluşum içine girmişlerdi. Bu olaylar olurken askeri uçak piyasası da durmuş 1996 yılına kadar ne bir geliştirme ne de bir üretim olmuştu.

1996 yılında ilk atak yapan Sukhoi olmuştu. Sukhoi Su-30 (Su-27-PU) ( Flanker C)‘yi piyasaya çıkararak jet uçağıık piyasasını canlandırmaya başlamıştı.

2 yıllık aranın ardından Sukhoi çalışmaya devam etmiş ve 1998 yılında Sukhoi Su-22 ( Su-27K) (Flanker D) tipi uçak gemisine iniş kalkış özelliği bulunan uçağı üretmişti.

Yıl 2003. Uzun süreden beri sesi çıkmayan Mikoyan Mig-29SMT ( Fulcrum E ) ile bende varım diyordu. Artık piyasa iyice durgunlaşmaya başlamıştı. Ancak uçakların da özellikleri ve yetenekleri bu yıllarda artıyordu.

Bir yıl sonrasında, 2004 yılında Sukhoi Su-27SM ( Flanker B Mod.1) ile Sukhoi yine  bir atak yapmıştı.

Artık uçak üretim ve geliştirme bu yıllarda yavaşlıyordu. Uçaklar yetenekleri ve özellikleri ile teknolojik açıdan yükselirken aynı zamanda masraf olarakta dudakları uçuklatıyordu. 4 yıllık aradan sonra 2008 yılında Mikoyan Mig-31BM/BSM (Foxhound B) ‘yi üretmişti. Uçak eski kıvrımları taşıyor ve günün kıvrak jet savaş uçaklarından biraz hantal gözüküyordu.

Sukhoi günün gereksinimlerine ve kıvrımlarına sahip uçakları üretmeye ve geliştirmeye devam ediyordu. 2011 yılında Sukhoi uçak gemisine iniş klkış yapabilme özelliğine sahip  Sukhoi Su-35S ( Flanker E ) ile sahneye yeniden çıkıyordu.

2 yıl ardan sonra Mikoyan’da günün gereksinimlerine uygun kıvrımlarına sahip uçağı olan Mikoyan Mig-29KR/KUBR (Fulcrum D) ile piyasanın peşini bırakmayacağının sinyallerini veriyordu. Bu uçak aynı zamanda uçak gemisine iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahip uçaklardan biriydi.

Yıl 2014. Sukhoi Su-34 (Fullback) ile yine sahnedeydi.

2018 yılına gelindiğinde 4 yıllık aradan sonra Sukhoi Su-30SM (Flanker H) tipi uçağını üretmişti. Ancak günün gereksinimleri artık yine artıyordu.

Şirketler daha kıvrak daha opsiyonel ve daha kullanışlı uçakların peşindeydi. Bu gereksinimleri kapsayan uçağı üretmek için birbirileri ile yarışan şirketler yeni tasarımlarını deniyorlardı. 2020’li yıllarda testlerini bitmesi planlanan uçakların üzerinde çalışan şirketlerden Mikoyan Mig-35/D (Fulcrum F) ile Sukhoi  Su-57 ( T-50) ile piyasada varlığını sürdürüyor. Bundan sonraki gelişmeler yine günün gereksinimlerine istinaden devam edecek gelişen teknoloji ile daha yetenekli ve operasyonel uçakların üretileceğinin sinyallerini veriyor.

SON.

Bu yazı 1780 kere okundu.
Etiketler:
mig su-27 su-35 su-57 sukhoi
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. Havacı dedi ki:

  Su-24 ve su 25 i neden almadınız?

 2. Havacı dedi ki:

  Su-24 ve su-25 i neden almadınız

 3. Havacı mühendis dedi ki:

  Su-24 ve su-25 i neden almadınız listenize

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Eksiği belirttiğiniz için çok teşekkür ederiz. En kısa sürede eksik kalan Su24 ve Su-25 tipi uçakları listeye ekleyeceğiz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV