Rusya’dan Yeni Özel Kargo Uçağı

Paylaş
 

Rusya her zaman havacılık konusunda büyük hırs göstermiştir. Yeni yolcu uçağı Superjet 100, henüz test aşamasında olan Irkut MS-21’e ve Çin ile ortak üretim Comac CR929 en son örneklerdir. Rus havacılık endüstrisi de yaşlanan Antonov An-124’ün yerini alacak yeni bir büyük kargo uçağı üzerinde çalışıyor , Elefant takma adı verilen dört motorlu kargo uçağının, yaklaşık 7.000 km boyunca saatte 850 kilometreye kadar 150 ton yük taşıyabileceği öğrenildi.

Ilyushin şu anda yeni bir süper bir kargo uçağının geliştirilmesi için çalışıyor. Il-96-400 tipi uçak temel alınacak, ancak uçak normal modelinden yaklaşık 0,8 metre daha uzun ve gövde kuyruğa doğru yaklaşık beş metre daha yüksektir. Buna ek olarak, Airbus Beluga XL veya Boeing Dreamlifter tipi özel kargo uçağına benzeyen büyütülmüş bir gövde olması planlanıyor. Ayrıca, bir vinç ve geri çekilebilir bir yükleme iskelesinin bu yeni uçaktaolmcak. Rus haber ajansı Tass’ın yazdığı üzere uçağın modelinin de  Il-96-500T olacağı gelen bilgiler arasında.

Uçak uzay programları için özel bir konuma sahip olacak.

Büyük kargo bölmesi projenin odak noktasıdır. Yeni  uçağının Rus uzay endüstrisine de  hizmet etmesi bekleniyor. Ilyushin Il-96-500T’nin büyük roket parçalarını ve diğer geniş ekipmanlarını Baikonur Uzay Üssü’ne ​​taşıması bekleniyor.

Konsept geçen yıl tamamlandı ve planlama ileri düzeyde görünüyor. Ilyushin ana şirketi United Aircraft Corporation UAC2ın açıklamasına göre prejenin maliyetinin 30,3 milyar ruble veya 420 milyon Euro olacağı belirtildi. Prjenin temelinde Il-96-400 tipi uçağın kullanılması yapılacak uçağı daha ucuz hale getiriyor. Sertifikasyon ve teslimat  sürecinin uzmanlara göre 5 yada 7 yıl sürmesi bekleniyor.

Tass haber ajansına  göre, 16 adet geniş gövdeli kargo uçağı üretilecek. Altı  adet Il-96-500T Rus ordusuna, dört adeti Rusya ve Çin’deki fabrikalar arasında uzun mesafeli uçak CR929’un inşasında parçaların taşınmasında ve uzay programı Roscosmos programında kullanımda olacak.olacak. Altı adeti ise Süper kargo şirketlerine uçak kiralayan Ilyushin Finance tarafından ticariolarak kullanılcak.. Teslimatlar, plana göre 2026 ile 2034 arasında olması planlanıyor.

Uçağın uzunluğu 64.7 metre, yüksekliği 10.7 metre olması planlanıyor.

Bu yazı 1052 kere okundu.
Etiketler:
ilyushin
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV