Sabiha Gökçen Üzerindeki İlginç Işığın Nedeni

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Bu sabah 06:30 sıralarında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Türkiye’nin bazı kentlerinde aynı  saatlerde görüntülenen ilginç eve esrarengiz ışık kaynağının nedeni belli oldu.

Bugün saat 06.30 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinde ayrıca Şırnak, Hatay, Ankara, Sakarya ve Tokat’ta da aynı saatte çekilen benzer görüntüler merak uyandırdı. Kimileri göktaşı dedi kimileri ise UFO. Ancak Gökyüzündeki esrarengiz ışığın kaynağı Geçtiğimiz günlerde Kars’ta da görülen ve göktaşı zannedilen nesne ile aynı olabilir, Yani Rusya’nın kıtalararası balistik füze denemesi!

Rus Savunma Bakanlığının bu sabah verdiği bilgilendirmeye göre , Rusya’nın Stratejik Füze Gücü, Hazar yakınlarında bulunan Güney Astrakhan Bölgesi’ndeki Kapustin Yar uygulama alanından, RS-12M Topol kıtalararası balistik füze (ICBM) için perspektif silahlanmasını test etti.
Bakanlık, “26 Aralık 2017’de, Stratejik Füze Kuvveti testi yapan bir savaş ekibi, Kapustin Yar devlet merkezinden bir RS-12M Topol kıtalar arası balistik füzeğini Astrakhan Bölgesi silah eğitim aralığında ateşledi” dedi.
 Savunma bakanlığı ayrıca, “Testler sırasında uzmanlar, anti-balistik füze savunmasının üstesinden gelmenin ve onlara Rus balistik füzelerin perspektif gruplamasını sağlayacak etkili araçların geliştirilmesi için kullanılacak deneysel verileri aldılar” denildi.
Olay Rusya ve diğer civar ülkelerde de görüldü ve halkı oldukça tedirgin etti.

Henüz Rusya’dan, “bu görüntüler bizim füze denememiz” gibi net bir açıklama yok ancak konunun uzmanları daha önceki testleri ve Topol füzesinin kabiliyetlerini değerlendirerek bu bu görüntülerin çok büyük bir ihtimalle Rusya’nın Topol kıtalar arası balistik füzesi olduğu kanısında.

Topol-M Füzesinin menzilinin yaklaşık 11 bin kilometre olduğu biliniyor. Balistik füzenin menzilinin oldukça yüksek olması testlerde de gökyüzünde bu menzili katetmesi gerekiyor ve test sırasında füzeler atmosfer dışına çıkıyor. Bu nedenle bu tip füzeler fırlatılan bölge dışında geniş bir alanda görülebiliyor.

Kaynak : Star
Bu yazı 1006 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV