SHGM’den Yakıt Kritiği Genelgesi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM Uçuş Sırasında Yakıt Yönetimi ve Yakıt ile İlgili Kullanılacak Freyzyoloji ile ilgili Genelge Yayımladı.

6 Haziran 2017 tarihinde SHGM resmi sitesinde yayınlanan genelgeye göre;
Uçuş esnasında yakıt ile ilgili olarak karşılaşılabilecek durumlarda uçuşun emniyetli bir şekilde tamamlanması ve emniyet risklerini azaltmak amacıyla pilotlar ve hava trafik kontrolörleri uygulayacağı usulleri içeren “Uçuş Sırasında Yakıt Yönetimi ve Yakıt ile İlgili Kullanılacak Freyzyoloji konulu Genelge 29.05.2017 tarihinde yayımlanmıştır.
Yakıt yönetimine ilişkin tanımlamaların ve uygulamaların hava yolu işleticileri ve hava trafik kontrol üniteleri tarafından standartlara uygun yürütülmesi amacıyla hazırlanan genelge ile, hava
trafik  kontrolörleri  ve  pilotlar  arasında  yaşanabilecek  olası  yanlış  anlaşılma ve standart  dışı  uygulamaların önlenmesi amaçlanmıştır.
Genelgedeki usullerin titizlikle  uygulanması ve  ilgili  tüm  havacılık yayınlarında,  operasyon  el  kitaplarında  ve  eğitim  müfredatlarında  gerekli  değişikliğin  yapılması önem arz etmektedir.
Havacılık işletmelerimize önemli duyurulur.
Genelgenin içeriği ise :
Konu:Uçuş Sırasında Yakıt Yönetimi ve
Yakıt ile İlgili KullanılacakFreyzyoloji
GENELGE
Bu Genelge, yakıt yönetimine ilişkin tanımlamaların ve uygulamaların hava yolu işleticileri ve hava trafik kontrol üniteleri tarafından net olarak anlaşılacak şekilde standartlaştırılması yoluyla, hava trafik kontrolörleri ve pilotlar arasında yaşanabilecek olası yanlış anlaşılmaları, standart dışı uygulamaları önlemek üzere hazırlanmıştır.
Bilindiği üzere, ICAO Annex 6 Part I (Uluslararası Ticari Hava Taşımacılığı –Uçaklar) dokümanında genel hatları belirlenmiş olan yedek meydan seçimi, yakıt planlama ve uçuş sırasında yakıt yönetimi konularında detaylı bir operasyonel rehber olması amacıyla Doc 9976 – Flight Planning and Fuel Management (FPFM) Manual (Uçuş Planlama ve Yakıt Yönetimi Manueli) yayımlanmıştır. Söz konusu manuel, uçuş sırasında yakıt ile ilgili karşılaşılabilecek durumlara yer vererek uçuş ekibinin uçuşun emniyetli bir şekilde tamamlanmasını sağlayacak kararları alması adına standart tanımlamalar ve gerekli yakıt miktarlarına ilişkin bilgiler sunmaktadır.
Ayrıca, olası yakıt sorunlarında uygulanması gereken usuller ve pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasında kullanılacak standart freyzyoloji belirtilerek, yakıt ile ilgili olası olaylara ilişkin emniyet risklerini azaltmak amacıyla ilgili bütün taraflar nezdinde ortak bir anlayış ve uygulama zemini sağlamaktadır.
Bu kapsamda, Türk hava sahasında uçuş sırasında karşılaşılabilecek yakıt ile ilgili durumlarda gerek pilotlar gerekse hava trafik kontrolörleri aşağıdaki usulleri uygulamaktan sorumludur.
1) Hava trafik kontrolöründen gecikme bilgisi istenmesi Kaptan, beklenmedik durumlar nedeniyle gidiş meydanına inişi, nihai yedek yakıtı (final reserve fuel) ile yedek meydan yakıtı toplamı ya da izole meydan yakıtı toplamından daha az bir yakıtla gerçekleşecekse, hava trafik kontrolöründen gecikme si olup olmadığı konusunda bilg i
ister. Hava trafik kontrolörü talep edilen gecikme bilgisini vermekle yükümlüdür.
Yukarıda yer alan husus hava trafik kontrolörlerinin Muhtemel Yaklaşma Zamanı ( EAT ) veya
bekleme süresi bilgisi verme sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
T.C.
ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE
HABERLEŞME BAKANLIĞI
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
İlgi Mevzuatlar
Daire/Birim
Hava Seyrüsefer
Daire
Başkanlığı
2920 Sayılı Kanun
Şube
Hava Trafik Yönetimi
Müdürlüğü
5431 Sayılı Kanun
Revizyon No
ICAO Annex
6 / Doc.9976
Revizyon Tarihi-2/22
“MINIMUM FUEL” Beyanı
Kaptan, belirli bir meydana iniş kararı sonrası, bu meydan için verilen müsaadede yapılacak herhangi bir değişikliğin uçağın planlanan nihai yedek yakıtından daha az bir yakıtla inişini gerçekleştireceğini hesaplarsa “MINIMUM FUEL” beyanı ile minimum yakıt durumunda olduğu bilgisini hava trafik kontrolörüne verir. “MINIMUM FUEL” beyanı hava trafik kontrolörüne iniş için planlanan bütün meydanların belirli bir meydana indirgendiği ve verilen müsaadede yapılacak herhangi bir değişikliğin uçağın planlanan nihai yedek yakıtından daha az bir yakıtla inişiyle gerçekleştireceğini ifade eder. Pilotun minimum fuel beyanıacil bir durum değildir; fakat herhangi birek gecikme olması halinde acildurumun muhtemel olduğunadair bir göstergedir.
Pilotlar, “MINIMUM FUEL” beyanı ile kendilerine herhangi bir öncelik verilmesini beklememelidir. Ancak, hava trafik kontrolörleri uçuş ekibine ilave muhtemel gecikmeler hakkında bilgi verir ve uçağın kontrolünün devri sırasında diğer hava trafik kontrol ünitelerinin de uçağın yakıtdurumunun farkında olmalarını sağlamak için koordinasyon kurar.
3) Acil durum beyanı: “MAYDAY MAYDAY MAYDAY FUEL”
Kaptan, emniyetli inişin gerçekleştirilebileceği en yakın meydana iniş sonrası uçakta kalacağı tahmin edilen kullanılabilir yakıt miktarının planlanan nihai yedek yakıtından daha az olacağı tahmin etti ğinde, “MAYDAY MAYDAY MAYDAY FUEL” ifadesi ile acil yakıt durumunu beyan eder.
Bu beyan iniş önceliği sağladığı için hava trafik kontrolörü gerekli planlamayı yaparak trafiğe iniş önceliği sağlar.
4) Freyzyoloji : Pilotlar “ MINIMUM FUEL ” ve “MAYDAY MAYDAY MAYDAY FUEL”dışında herhangi bir freyzyoloji kullanmayacaktır.
Yukarıda belirtilen hususların titizlikle uygulanmasının sağlanması ve ilgili tüm havacılık
yayınlarında, operasyon el kitaplarında ve eğitim müfredatlarında gerekli değişikliğin yapılması
hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.
Bahri KESİCİ
Genel Müdür V
Bu yazı 1901 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV