T629 Tarruz Helikopteri Geliyor

Paylaş
 

T129 ATAK ve ATAK-II Helikopterlerinin ardından T629 Taarruz Helikopteri Geliyor!

15-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Güney Kore’nin başkenti Seul da gerçekleşen Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarına katılım gösteren TUSAŞ, fuar boyunca özellikle T129 ATAK ve T625 Gökbey Genel Maksat Helikopterini ön plana çıkartarak bölge ülkelerine ürün ve kabiliyetlerini sergiledi.

Fuar sırasında; GBP Aerospace & Defence tarafından yayınlanan fuarın resmi Show Daily’sine demeç veren TUSAŞ Genel Müdürü ve CEO’su Temel Kotil, T129 ATAK ve 10 Ton sınıfı ATAK-II Taarruz helikopteri arasında yer alması planlanan 6 ton ağırlığında, T629 olarak adlandırılan  yeni bir Taarruz Helikopteri ile ilgili ilk bilgileri ilk kez kamuoyu ile paylaştı. Kotil “Dizayn çalışmalarını sonuçlandırdık. İlk uçuş için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yaklaşık olarak bir yıl içerisinde bu uçuşu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” Dedi.

T129 ATAK helikopteri ile Ağır Sınıf ATAK-II helikopterinin arasında yer alacak bu modelin, teknik özellikleri ilgili ise detay paylaşılmadı.

Kotil, söyleşide ayrıca ATAK-II helikopterinin Performans Değerlendirme Aşamasını bu yıl içerisinde tamamlamayı amaçladıklarını ve  ilk test uçuşununun ise 2024 yılında yapılmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Fotoğraf ve haber kaynak: GBP Aerospace & Defence

Bu yazı 2550 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Asd dedi ki:

    Bizim yapacağımız helikopter İtalyan MH-139 benzeyecek
    bizim yapacağımız helikopter yüzde doksan deniz kuvvetleri için tasarlanacak gibi genel de kara kuvvetleri için tasarlanan genel maksat helikopterleri(t625) deniz kuvvetlerine ihtiyaçlarına göre tasarlanıp kullanılıyor (t629)
    bunun bir çok örneği var benzer bir şey olacak bizim helikopterin görseli italyan MH-139 gibi olacak amerika da bu helikopteri kullanıyor kendini ispatlamış bir platform yani

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV