Teknofest 2018 3. Gün İzlenimleri

Paylaş
 

İstanbul 3. Havalimanı’nda bu yıl ilk kez düzenlenen Teknofest etkinliğine ancak 3. günü katılabildik. Talebin çok olması yüzünden uzun bir trafik kuyruğu ile birlikte alana giriş yapabildik ve son kalan 5 nolu otoparka ancak arabamızı bırakabildik. Buradan sonrası güzel düşünülmüş ring servisi yapan belediye otobüsleri ile yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuğun ardından festival alanına varıyorsunuz. Özellikle sergilenen ve gösteri yapan uçaklar ve hava araçları  için gömek istediğim Teknofest alanına sonunda varmıştık. ( Bu arada Tekirdağ’dan geldiğimi ve en kısa yol olan Kınalı – Çatalca güzergahından alana 2.5 saatte  gittiğimi de belirtmek isterim. 3. Havalimanı’nın Trakya halkına hitap etmeyeceğini düşünüyorum. )

İçeriye giriş için daha önce bizlere online kayıt olunduğunda gönderilen karekodlarla büyük bir kalabalıkla birlikte girişimiz yaptık. Sergilenen hava araçlarından çoğunu daha önce görmemiş olmamın verdiği heyecanla alanı gezmeye başladık. Ancak belirtmek isterim ki kalabalığın yoğunluğundan ne uçaklara ne de standlara yaklaşmak gerçekten mümkün değildi. Bazı uçaklar halkın gezmesi için kapılarını açmıştı ancak kuyruklarda saatlerce beklemek isterseniz görebiliyorsunuz. Sıcak altında saatlerce kuyruk beklemeyi inanın  hiç gözüm kesmedi.

Gidip göremeyenler için çektiğim fotoğrafları havacılık meraklıları ile paylaşmak istiyorum.

İlk olarak karşımıza tüm ihtişamı ile A400M tipi nakliye uçağı çıkıyor. İçini çok merak edip gömek istediğim uçaklardan biriydi. Artık başka zamana kaldı.

F-16 savaşan Şahin jet savaş uçaklarımız.

İçinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bulunduğu F-16 uçağının geçişi.

Sırada Atak Helikopterleri var. Tüm hünerlerini sundukları gösteride müzik eşliğinde izleyenlere gösterdiler. Müzik eşliğinde yaptıkları Harmandalı oyunu görülmeye değerdi.

Bir diğer uçan platform Hürkuş 1o2 numarası ile Akrep filo imajı ile bir anda izleyenlerinin önüe çıktı ve gösterisini sundu. Sesi hızı ve kıvraklığı inanılmazdı.

Bir diğer uçan kalemiz ağır nakliye helikopteri CH-47 Chinook helikopoterin geçişi sırasında çekmiş olduğum fotoğraflar.

Yıllardır Türk Ordusu ve Hava Kuvvetlerimizin nakliye operasyonlarını yapan ve ordumuzun belkemiği durumundaki nakliye uçaklarımız. C-130 ve C-160 nakliye uçakları.

C-130 Nakliye uçağı.

C-160 Nakliye uçağı.

F-4 Phantom tipi savaş uçağımız.

T-38 ve KT-1 tipi eğitim uçağı platformlarımız:

Hürkuş’a benzerliği ile dikkatleri çeken KT-1 eğitim uçağı.

Türk Yıldızları uçaklarına benzerliği ile dikkatleri çeken T-38 jet eğitim uçağı.

Paraşütçülerimizin atlayış gösterisi:

Döner kanatlı platfomlar çeşitli birimlere ait helikopterlerimiz:

Deniz kuvvetlerine ait Sikorsky S-70B Seahawk tipi Helikopter

Puma Tipi heliopter gösteri sırasında

Devlet VIP filosuna ait EM-003 kuyruk numaralı Sikorsky S92 tipi VIP Helikopter.

Devlet VIP filosuna dahil diğer Sikorsky S92 tipi ve EC-135 tipi Ambulans Helikopter

UH-1 tipi genel maksat helikopteri

Gelecekte T-38 tipi eğitim uçaklarının yerini alacak olan Hürjet platform mock-up’ı

Neden geldiğini anlayamadığımı kapılarının açık ama halka açık olmayan personelinin habire fotoğraf çektiği ingiliz kraliyet ordusuna ait ZZ333 kuyruk numaralı A330 MRTT tipi tanker uçak. Aslında bizim de tanker uçaklarımız vardı onları görmek daha güzelolacaktı. Malesef yoktu.

Sergilenen diğer uçaklardan bazıları:

TC-GEZ tescilli uçak

Türk Hava Yolları’na ait Airbus A321-271 NX Neo tipi yolcu uçağı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde bulunduğu TC-ATA uçağı ve uçağa eşlik eden 3 adet F-16 tipi uçağın fotoğrafları. Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu uçağa eşlik eden uçakların birinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bulunuyor.

VE TC-ATA uçağı.

Uçakların sergilendiği alanın hemen girişte sol tarafta da çeşitli şirketlerin standları bulunuyor. Standlarda çeşitli etkinlikler yarışmalar düzenleniyor. Giderseniz oraları da unutmadan gezmenizi tavsiye ederim.

Çok görmeyi isteyipte programın değişmesi yüzünden Türk Yıldızları ve SoloTürk’ün gösterisini izleyemedik. Halbuki birazda onlar için gitmiştik oraya. Yerdeki sergilenen uçakları ile yetindik. Ama SoloTürk pilotu Serdar Doğan ile Türk Yıldızları pilotlarından biri olan 2 numara Gökhan Esen’i yakalayınca fotoğraf çekilmeden edemedik. Türk Yıldızları lideri ve filo komutanı Esra Atay komutanımızı da gördük ancak fotoğraf çekilemeden işinin çıktığını söyleyerek yanımızdan ayrıldı. Tüm SoloTürk vbe Türk Yıldızları ekibini gösterilerinden dolayı her ne kadar izleyemesek te tebrik ederiz.

İlk günlerde sergilenip 3. günü alanda olmayan diğer hava araçları ve platformların bazıları aşağıdaki linkte mevcuttur.

TIKLAYINIZ

Kalabalığın gerçekten çoğu şeye yapmanıza engel olduğunu sizlerle daha önce yukarıda paylaşmıştık. Kısaca şöyle özetleyeyim:

Yemek yemek sıcak soğuk birşeyler içmekistediğinizde kuyrukların uzunluğundan vazgeçiyorsunuz. Yemeğiniz diyelim bir türlü aldınız oturup yiyebileceğini yer masa v.b alanlar kısıtlı. Ancak halka bedelsiz dağıtılan su düşünülen öenmli konulardan biriydi. İlkkez olmasında  kaynaklandığını tahmin ettiğim aksaklık ve eksikliklerin önümüzdeki süreçte eğer aynı etkinliklerin yapılması düşünülüyorsa yeniden gözden geçrilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Aynı festival ve hava gösterilerinin önümüzdeki süreçte de yapılmasını daha çok hatta tüm platformların sergilendiği bir airsow olmasını havacılık meraklıları olarak temenni ediyor ve istiyoruz. Ancak önümüzdeki yıl 3.Havalimanı’nın açılması gözönünde bulundurulduğunda böyle büyük bir organizasyonun nerede yapılacağı şimdiden merak konusu olmakta. Zira Atatürk Havalimanı ne araç trafiğini ne de okadar insan kalabalığını kaldırabilir. Ben yine daha önce de belirttiğim üzere İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Tekirdağ Çorlu Havalimanı’nın böylesi etkinlikler için kullanılabileceğini yazmıştım. Yazıyı okumak için

TIKLAYINIZ

 

Biz çıkışımızı yaparken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan etkinlik ana sahnesinde konuşmasını yapmak üzere hazırlanıyordu.

Yine aynı şekilde gedliğimiz gibi ring otobüsü ile etkinlik alanının önünden otobüse binerek aracımızı bırakmış olduğumuz  5 nolu otoparka gidip aracımıza bindik. Dönüş için saat 16:00 da yola çıktığımızda insanların hala gelmeye çalıştığını gördük.Dönüş trafiğinde de geliş trafiği gibi hç kimsenin kimseye saygısı olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Emniyet şeridini ihlal edenler. Sağdan soldan gidip ilerde yol daralınca insanların önüne zorla direksiyon kırıp kazalara davetiye çıkaran uyanıklar heryerde olduğu gibi burada da mevcuttu. (Benimde sol aynama vurdu biri. Telefonla konuşuyordu farkında bile değildi)

Son olarak siyasi yönü bir havacılık meraklısı olarak beni ilgilendirmediği için o gözle bakmadığım bu tarz organizsyonların daha kapsamlılarının olmasını istediğimizi daha önce belirtmiştim. Ancak etkinlik için seçilecek alanın yol, otopark,lojistik  gibi alt yapısının önceden hazırlanması gerekir. Yetkililerden bunları göz önüne aldıklarında daha güzel organizasyonların çıkacağını bilmelerini istiyoruz.

Emeği geçen herkese candan teşekkürler.

 

 

Bu yazı 1831 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV