Temel Kotil’den Farnborough’da Açıklamalar

Paylaş
 

ingilterede düzenlenen Farnborough Air Show’a geniş bir yelpaze ile katılan TAI Genel Müdürü ve CEO’su Temel Kotil önemli açıklamalarda bulundu.

Kotil, şirketin günümüzde T-38 Talon tipi eğitim uçaklarının gelecekte yerini alacak olan ve birebir gerçeği ile aynı bir mock-up ile tek motorlu Hürjet eğitim uçağını ilk kez sergileyerek dünyanın ilgisini çektiğini ve Türkiye’nin ilk kez yaklaşık 1.2 Mach hıza sahip olması planlanan ses üstü bir uçak yapımı için geçtiğimiz yıl Ağustos ayında çalışmalara başlandığını ve çalışmalara son hızla devam edildiğini ifade etti. Yapılacak bu uçağın TF-X savaş uçağının geliştirilmesi için de iyi bir deneyim olacağını sözlerine ekleyen Kotil şöyle devam etti:

Piyasaya fiyat konusunda meydan okumak istiyoruz. Son derece rekabetçi bir pazara rağmen, gelişmiş jet eğitim uçaklarının fiyatlarının yüksek olduğunu biliyoruz. Hürjet’in uçuşlarına başladığı sıralarda , amerika Hava Kuvvetleri’nin yeni jenerasyon jet eğitmenini seçmesi muhtemeldir ve ayrıca bu segmentte Avrupa, Rusya ve Çin’den de rakipler var”

Kotil, uçağın gelişimini hızlandırmaya istekli olduklarını; İlk uçuş tarihinin 2022 yılı için planlanmış olsa da, mühendislik ekibinin ilerlemeyi hızlandırması ve 2021’de Hürjet’i havalandırması için cesaretlendirdiğini ifade etti. Ayrıca uçağın tasarmının henüz tam olarak oturmadığını ancak çok fazla değişimin de  bu seviyeden sonra mümkün olmadığını söyledi.

Tasarım son hızla ilerlerken şirketin en önemli çarpanlardan biri olan  motor seçmesi gerekiyor. Kotil bunun tartışılmakta olduğunu söylüyor, ancak şirketin bir General Electric motorunu seçebileceği, muhtemelen modelinin ise GE F404 olabileceğini belirtti.

Şirket koltukolarak bir Martin-Baker ejeksiyon koltuğu seçti ve kokpitte Aselsan tarafından üretilen geniş ekranlı elektronik donanımı kullanıyor.

Ayrıca Farnborough’daki mock-up, Gözdoğan kanat uçlu pilon üzerindeki kısa menzilli havadan havadan füzesi ve bir HGK kılavuz kitine sahip bir bomba gibi çeşitli ve tamamı yerli silahlarla donatılmış halde sergileniyor.

Bu arada, şirket T-625 çift motorlu helikopterini geliştirmeye devam ediyor. Yerli olarak geliştirilen ana şanzıman Rig testi başarılı oldu, Kotil bir sonraki adımın LHTEC T800 motoru ile dişli kutusu ile birlikte dinamik test başlaması olacağını ifade etti. Bu çalışmanın da 23 Temmuz 2018 gibi erken başlaması bekleniyor. Yetkililer, helikopterin Eylül başında bir ilk uçuş için hazır olmasının planlandığını söyledi.

 

 

Bu yazı 1317 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV