THY Kargo Uçaklarını Kiralıyor mu?

Paylaş
 

Bir kaç günden beri bazı haber kanallarında Türk Hava Yolları’nın özellikle Türk kargo şirketlerine teklif götürdüğü ve Airbus A330F tipi uçaklarından bir kaç tanesini kiralayabileceğini, kiralamanın gerçekleşmesi durumunda uçakların personeli ile birlikte verileceği, bakım ve diğer işlemlerin de THY tarafından yapılacağı  bilgisi paylaşılmıştı.

Söylentilere göre Türk Hava Yolları Kargo ( Turkish Cargo ) MNG ve ULS havayolu kargo şirketlerine bu teklifi götürmüş ve 2’şer uçaktan 4 uçağını ( bir başka söylentiye göre ise Etihad’ın kullanmadığı ve şu an kenarda yatan Airbus 330 kargo uçaklarının da olması gündemde; olay tam net olmadığı için bizlerde net bir şey yazamıyoruz ama bu uçakların da olması gündemde. Bunlarda kiralanabilir.)  bu şirketlere kiralamayı teklif etmiş. Bazı kaynaklarda teklif edilen uçak sayısı 6 ancak net sayı tam olarak bilinmiyor. Hali hazırda zaten THY Kargo MNG kargo ve ULS kargo şirketlerinin uçaklarını kiralık olarak kargo operasyonlarında kullanmakta. Yapılan tahminlere göre Türk Hava Yolları’nın bu şirketlere uçak kiralamayı teklif etmesi THY Kargo’nun büyüme stratejisi olarak yorumlandı. Kaynaklarda belirtildiği gibi pilot sıkıntısından olduğunu var saydığımızda uçaklar dry lease yani perseoneli ile kiralaması bu kez mantıksız olmakta. Hali hazırdaki pilotunu neden versin madem pilot sıkıntısı çekiyor diye yorumlanabilir.

Yine yapılan tahminlere ve söylentilerden çıkan sonuç 3. Havalimanı faaliyetlere başladığında Türk Hava Yolları Kargo’da büyüyen havalimanı ile birlikte büyümeye gideceği ve bu şekilde artan kargo talebini bir nevi taşeron olarak kullanacağı diğer şirketlerle birlikte karşılamayı hedeflediği düşünülebilir.

Önümüzdeki günlerde atılacak adımları takip ettiğimizde söylentilerin genel bir resmi ortaya çıkacaktır. Ancak teklif aşamasında olan bu konunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bu sayede belli olacaktır.

Öte yandan ilginç birde konu öevcut.  A330F tipi uçaklarını kiralamaya çalışan THY kargo diğer yandan ACT kargo şirketinden 1 Kalitta Air şirketinden ise 3 adet Boeing 747 tipiuçak kiralamış ve operasyon ağını bunlar sayesinde genişletmişti. Uçaklar fazla ise neden yenileri kiralanmakta bu da bir soruolarak akıllara gelmekte.  Yıl sonuna doğru katılacak 2+1 adet Boeing 777F tipi uçakla filosunu daha da güçlendirecek THY kargo şirketinin merak edilen ve şimdilik söylentilerde kalan resmi açıklaması yapılmayan stratejisi önümüzdeki günlerde açıklığa kavuşacaktır.

Bu yazı 1403 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV