THY’nin A321NEO Uçakları Ve Motor Sorunları

Paylaş
 

Başlığa baktığınızda Türk Hava Yolları sanki Airbus 321NEO tipi uçaklarını almış ta motor problemleri baş göstermeye başlamış gibi algılamış olabilirsiniz. Kim arkadaşlar da baykuşluk ile beni suçlayabilirler. Gerçi bu konuyu yazıp yazmamak hakkında uzun süredir kararsızdım ancak yazmaya karar verdim. ( Bu arada belirtmek isterim ki havacılık ile amatör olarak ilgilenmekteyim. Sektörün uzağından yanında da geçmiyorum.)

Airbus 320NEO ailesi üretildiklerinden beri 2 adet motor tipi ile donatıldılar. Pratt&Whitney’in 1100 tipi, birde LEAP tipi motorlarla. ( Airbus A320-271N model kodundaki 7 rakamı motorun PW olduğunu belirtir. Aynı zamanda A320-251N kodunda ise 5 rakamı LEAP motoru ifade eder).

Peki bu konuyu neden yazma gereği duydum?. Gelelim konuya kısa ve öz bir şekilde anlatayım. Malumunuz teknolojiye ayak uydurabilmek için filosunu yenilemek adına Türk Hava Yolları bir kaç yıl önce avrupalı uçak üreticisi Airbus’a 92 adet Airbus 321NEO tipi uçak siparişi vermiş ve ilk teslimatın 2018 yılında Nisan ayında yapılacağı BURADA duyurulmuştu. THY’nin yaklaşık 2 yıl önce Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ‘a yaptığı açıklamada ise “Ortaklığımız Yönetim Kurulu, 15.03.2013 tarihli açıklamamızda bildirilen Airbus firmasından satın alınacak 72 adedi kesin sipariş ve 20 adedi opsiyonel sipariş olmak üzere toplam 92 adet A321 NEO uçağı için Pratt & Whitney firmasının PurePower PW1100G-JM tipi motorunun seçilmesine karar vermiştir.”

Buraya kadar herşey güzel. Ancak bundan sonrası biraz düşündürmeye başladı havacılık meraklısı olarak. Neden? PW tipi motorları A320 NEO tipi uçaklarında kullanan alman lufthansa havayoluı şirketi teslim aldığından beri 10 adet Airbus A320-271 tipi uçaklarında motor sorunu yaşamakta ve bu sorunlar yüzünden iptaller ve gecikmeler  yaşamakta. Halen de bilindiği üzere şirket bu motor sorunları ile boğuşmakta. Bu olaylar olurken aynı model uçaklardan sipariş veren Qatar Airways Airbus’u uyararak motor sorunlarının çözülmemesi halinde 50 adetlik Pratt&Whitney PW1100G motorla donatılacak 50 adet uçaklık siparişini iptal edeceğini açıklamıştı. Haberi sizlerle BURADA paylaşmıştık. Haberi sonrasında Airbus ve motor üreticisi olayda tatmin edici cevaplar bulamayınca Qatar Airways siperişleri iptal etmiş ve Qatar’ın uçakları Hintli İndiGo şirketine gitmişti.

Yazıyı yazmak için İndiGo uçaklarını takip ediyordum. Ta ki bu güne kadar. Bu gün yaklaşık 1 yıldır İndiGo şirketine uçak Qatar Airways’ın iptal ettiği uçaklardan biri olan VT-ITV tescilli Airbus 320Neotipi uçak motor arızası yüzünden geri dönünce yazıyı yazmaya karar verdim. Zira Türk Hava Yolları’nın da sipariş ettiği ve teslimlerinin yakında başlayacağı Airbus 321 Neo tipi uçaklarında da yapılan resmi açıklamada bu tip motor kullanılacaktı. İnşallah olmaz konuşmak yazmak çizmek için belki erken ama bu olaylar olunca ister istemez insanın aklına şirketin bu motorlar yüzünden sorunlar yaşayabileceği geliyor. Tabi ki bizler işin tekniğini bilmeyiz Türk Hava Yolları gibi global bir şirkete akıl verecek halimizde yok ama amacımız sadece naçizane fikrimizi düşüncelerimizi paylaşarak olası gözden kaçabilecek farkedilmeyecek hataların yapılmasına şirketin zor durumda kalmasına engel olmak. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

Son olarak değinmeden edemeyeceğim. Pegasus Havayolları ise ülkemizin ilk Airbus 320 NEo operatürdürü. Bir kaç yıldır A320Neo tipi uçakları filosuna katmaya başladı ve halen de katmaya devam ediyor. Pegasus’un Neo’larında ise LEAP motoru kullanılmakta ve bu motorlardan bu güne kadar bir şikayet yada arıza olduğuna henüz rastlamadığımı da belirtmek isterim.

Bu yazı 2346 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV