Trakya’da Sis Etkili Oluyor. Çorlu Uçağı Havada Turladı

Paylaş
 

İki gündür Marmara Bölgesini etkisi altına alan sis trafikte aksamalara ve gecikmelere yol açıyor.  Özellikle İstanbul ve çevresinde kara ve hava trafiğini zaman zaman durma noktasına getiren sis deniz ulaşımında çoğu seferin iptal edilmesine neden oldu.

Dün (10.03.2019) 21:30’da Çorlu’ya inmesi gereken Pegasus Havayolları’na ait PC8180/PGT6D sefer sayılı  Ankara Esenboğa – Çorlu Havalimanı seferini yapan TC-ARP tescilli Boeing 737-82R tipi uçağın pilotları Çorlu Havalimanı’ndaki yoğun sis yüzünden havada bir kaç tur atmak zorunda kaldı. Çorlu Havalimanı üzerinde yapılan  yaklaşık 30 dakikalık beklemenin ardından uçak 22:00 civarında güvenli bir şekilde inişini yaptı.

Peki bu uçağın pilotları sis veya herhangi bir nedenden dolayı inişini yapamasaydı ne yapacaktılar? Pilotlar seferlerini yapmadan önce uçağa yükledikleri yakıtı hesaplarken iniş  yapacakları meydana iniş yapamamaları halinde çevredeki müsait meydanlara ya da kalkış yaptığı meydana döneceği yakıtı da bu hesaba ekler. Olası bu şekilde inişin yapılamaması durumunda pilotar duruma göre inişi deneyebilir yada denemeden yolcuların can güvenliği ve uçuşun enmiyetli olması açısında başka meydanlara yönlenebilir ( divert etmek ) ve bu olay havacılıkta normal bir durumdur.

Daha önce de yine Çorlu’dan örnek vereyim. Yine Ankara Çorlu uçağı sis yüzünden 1 Şubat 2018 günü   süre önce inememiş pilotlar Çorlu üzerinde bir kaç kez turladıktan sonra yakıt kritiğine girmeden Balıkesir Edremit Havalimanı’na yönlenmişti. Çorlu’daki hava şartlarının düzelmesinin ardından yeniden kalkışlarını yaparak inişlerini Çorlu’ya yapmışlardı.

Ankara – Çorlu Uçağı Edremit’e İndi

Öte yandan aynı şekilde yine sis yüzünden İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da hava trafiğinde gecikmeler olduğu gelen ilgiler arasında.

 

Bu yazı 1060 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV