Türk Hava Yolu Şirketlerine Çağrı

Paylaş
 

Ara sıra sitemizde Türk Hava yolu şirketlerinden uçaklarını ülkemizi tanıtacak şekilde boyamalarını yazıyorum. Dahaönce yazdıklarımı hatırlayacak olursak havayolu şirketlerimizden herhangi biri ülkemizin manevi değerlerini dünyaya tanıtmak adına resimlerini uçaklarına imaj olarak giydirebilir ve ilkemizin tanıtımına bir nebze olsa da katkıda bulunabilir diye düşünmüştüm. Örneğin bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları’na bu çok yakışır. Bir Boğaziçi resmi, Nemrut harabeleri, Efes Milet resmi gibi ülkemizin değerlerini uçaklara işleyebilirler. Aynı Troy resmini işledikleri gibi. Trilyonluk sponsorluklara akıtılan paralardan daha daucuza maledileceğine eminim. Düşünsenize Boğaziçi resmi işlenen bir uçak örneğin Boeing 777 tipi. Yada  Airbus 330. Bu gün Los Angeles’te ise yarın Hon Kong’da. Resim böylelikle dünyayı gezmiş olacak ve gören merak edecek burası neresi diye.

Bu birinci fikrimdi. Bu gün sitemiz yazarlarından Fatih Akkan’ın uyarısı ile bir fikir daha edindim. Atatürk imzalı ve fotoğraflı uçağımız neden yok diye. Ülkemiz havayolu şirketlerinden herhangi biri ( ki yine Türk Hava Yolları’na daha çok yakışacağını düşünüyorum ) bir kaç uçağına aşağıdaki gibi ülkemizin kurucusu Atatürk’ün resmi ile imzasını işleyebilir ve bunu tüm dünyaya üzerinde taşıyıp gösterebilir diye düşündük. Aynı Emirates ve Etihad’ın yaptığı gibi. Bu yıl ilan edilen Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu Şeyh Zayed için ilan olunan Şeyh Zayed yılı münasebeti ile giyidirilen uçaklar gibi..

İnanıyoruz ki sesimiz duyulur ve bu gerçekleşir. Bakalım ilk önce hangi havayolu şirketimiz yapacak…

Aşağıdaki örnekler gibi olabilir mesela.

(Okuyucularımızdan ricamız bu sayfayı paylaşmaları. Paylaşın ki daha çok amaca himzet estin. Herkese ayrı ayrı teşekkürler.)

Bu yazı 1392 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. Harika fikir dedi ki:

  Ama tayyip ista buna izin verir mi? Politik nedenlerle yapmazlar diye düşünüyorum.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Olaya siyasi olarak bakmayalım. Atatürk tüm Türkiye’nin değeri. Eğer bir bütünsek bunun siyasi bir açıklaması yok. Tüm Türkiye için istiyoruz.

 2. Hayko dedi ki:

  Aslında fikriniz çok güzel, ancak bundan daha da önemli bir konu daha var yapılması gereken.
  O konu da uçaklarımıza Türkçe olarak “Türk Hava Yolları” yazısının gövdede mevcut olan “Turkish Airlines” yazısından daha büyük bir şekilde yazılmasıdır.
  Anlı şanlı Ay Yıldızlı al bayrağımızı dünyaya taşıyan ulusal havayolumuzun yıllardan beridir Türkçe’yi unutması beni gerçekten üzüyor ve kahrediyor.
  Aslında aynı şeyi diğer havayollarımızdan da beklerim ama onlar uçaklarına hiçbir zaman Türkçe olarak “Hava Yolları” ibaresini kullanmadılar.
  Mâlum-u aliniz çok yakında yeni havalimanımız da açılacak, hazır yeni havalimanı yeni yerleşim derken uçaklarımızda “Türk Hava Yolları” yazısını yeniden eklemek çok zor bir iş olmasa gerek.
  Saygılarımla.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Artık birşeylerin değişmesi gerek. Sizin fikrinizde güzel ve olması gereken birşey.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV