Ülkeler Ve Tescil Kodları – R

Paylaş
 

Ülkeler Ve Hava Aracı Tescil Kodları / Country And Airplane Registers.

Her ülkenin hava aracının tanınabilmesi için ülkelerin otoriteleri tarafından tescil kodları verilmekte. Tescil kodları hava arçalarının bir bakıma kara araçlarında bulunan plakalara benzer ve tanınmalarını sağlar. Genelde 5 karakterden oluşan tescillerin ilk iki karakteri çoğun zaman ülkenin ismini andırır. Hava aracını tescilli genelde kuyruk kısmında olur ve görünecek şekilde büyük karakterler ile hava aracının sağına ve soluna yazılır. Tesciller ayrıca bazı ülkelerin uçaklarında yukarıdan bakıldığında görülebilmesi için kanat üzerine, aşağıdan bakıldığında kanat altlarına da yazılmaktadır. yine bazı ülkelerin uçaklarında tescilin bazı belirtici karakterleri ( son iki yada üç karakter ) burun iniş takımı kapağına da yazılmakta.TC- Türkiye, C- Kanada gibi. Bu yazı dizimizde ülkelerin alfabetik sıra ile tescil kodlarını ve nerelerde hangi tescillerin kullanıldığını işleyeceğiz.

Sırada R harfi olan ülkeler var.

Reunion – F-O

fransa ana karası dışında  F-OAAA – F-OZZZ aralığındaki tesciller kullanılmakta. Outside mainland france is F-OAAA to F-OZZZ.

Romania – Romanya – YR-

  • YR-AAA – YR-ZZZ aralığındai tesciler kullanılmakta.
  • YR-1000 – YR-9999 planör ve ultralight tarzı hava araçlarının tescillerinde kullanılmakta. (Gliders and ultralights).
  • YR-D0000 – YR-D9999 insansız hava araçlarının tescillerinde kullanılmakta. (UAVs, drones).

Russia – Rusya – RA- ve RF-

  • RA-00001 – RA-99999 aralığındaki tesciller kullanılmakta. ilk iki karakter uçağın modelini belirtir.(First two digits indicate aircraft type)
  • FLA RF-00001 – FLA RF-99999 or ФЛА РФ-00001 – ФЛА РФ-99999 kısa kullanım özel uçakların tescillerinde kullanılmakta. (Private – no longer valid)
  • RA-0001K – RA-9999K Ultralight tarzı hava araçlarının tescillerinde kullanılmakta. (Ultralight – no longer valid)
  • RA-0001G – RA-9999G Özel hava araçlarının ve tipi belli olmayan hava araçlarının tescillerinde kullanılmakta. (Private – aircraft without type certificate)
  • RA-0001A – RA-9999A Ultralight tarzı hava araçlarının tescillerinde kullanılmakta. (Ultralight)

RF-00001 – RF-99999 aralığındaki tesciller ise resmi hava araçlarının tescillerinde kullanılmakta. tescilin ilk iki karakteri hangi birime bağlıysa onu belirtir. (state-owned aircraft; first two digits indicate owner).

Rwanda – Ruanda – 9XR-

9XR-AA – 9XR-ZZ aralığındaki tesciller kullanılmakta.

Diğer ülke tescillerinin ve nerede kullanıldıklarını öğrenmek istiyorsanız TIKLAYINIZ.

 

Bu yazı 32 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV