XB-70 Valkyrie

Paylaş
 

Askeri havacılık tarihinde, prototip aşamasından seri üretime geçemeyen hava araçları çoktur, kimisi maliyetlerinden, kimisi rakibine kaybetmekten, kimisi de diğer askeri teknolojilerin gelişip, geliştirilmekte olan aracın gereksiniminin  ya da özelliğinin kaybetmesine neden olması gibi sebeplerle oluşmuştur.

Bunlardan biri XB-70 Valkyre

 

Valkyre,  ABD Stratejik Hava Komutanlığı için geliştirilmesi planlanan nükleer silah taşıyabilen ve derin nüfuz edebilen, stratejik bombardıman uçağıdır. 1950’lerin sonunda tasarlanan 6 motorlu XB-70, 1000’lerce kilometreyi Mach-3 hızında ve 70,000 feet seviyesinde aşabilmesi için geliştirildi.

XB-70’in geliştirilmeye başladığı zamanlarda, bombardıman uçaklarına karşı en önemli silah, önleme uçaklarıydı ve XB-70’in bu hız ve yükseltide, önleme uçaklarını atlatabileceği düşünülüyordu. Belirli bir radar istasyonunun etrafında sadece birkaç dakika kalacak, düşman önleme uçaklarını uygun bir yerde önleme için pozisyon almasına müsaade etmeden menzilden çıkması düşünülüyordu.

Yüksek hız ayrıca, radarda görünmeyi zorlaştıracaktı ve uçacağı irtifada, zamanın Sovyet uçakları  önleme yapamayacaktı.

1950’lerin sonunda Sovyet yer-hava füzelerinin gün ışığına çıkmasıyla, XB-70’de dokunulmazlığı şüphe içine girdi. Bunun yanında ABD hava kuvvetlerinin, görevlerde, uçaksavar füze radarının görüşünün lokal alanda limitlendiği, düşük irtifaları seçmesiyle XB-70 bir darbe daha aldı. Düşük irtifada, yerini alması düşünülen B-52’lere göre az bir miktar avantaj sağlayacağı düşünülse de, kısa  uçuşlarda, çok daha maliyetli olacaktı.

Kıtalararası balistik füzelerin geliştirilmesi de, insanlı uzun mesafe bombardıman görevlerinin gereksiz olacağı ayrı bir düşünce olmaya başladı.

1961 yılında B-70 iptal edilerek, proje, yüksek süratli uzun uçuşların etkilerinin araştırılmasına dönüştürüldü.

 

Özellikler:

Uzunluk: 57.6 metre

Kanat açıklığı: 32 metre

Boş ağırlık: 115 ton

Yüklü ağırlık: 242.5 ton

Mak.kalkış ağırlığı: 246 ton

Motorlar:  6 x 84 kN , 6 x 128 kN afterburner ile.

Maks. hız: 3.1 mach

Menzil: 6900 km.

Bu yazı 2750 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV