Yedek Parça Havalimanı

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

İngiltere Cirencester kenti yakınlarında bulunan Kemble-Cotswold Havalimanı çok duyulmayan bir havalimanı. Ancak bu havalimanının bir özelliği var. İngiliz hava  akrobasi timi olan Red Arrows’a ev sahipliği yapan meydan, Amerika içinde bakım ve onarım üssüydü. Ancak bu özelliklerinden başka bir özelliği daha var bu meydanın. Meydan günümüzde aynı zamanda uçakların söküm merkezi halinde  de kullanılmakta. Kraliyet Hava Kuvvetleri RAF meydandan ayrıldıktan sonraki 15 yıl oldukça sessiz günler geçiren meydan son günlerde ASI Air Salvage İnternational şirketi sayesinde yeniden hareketlendi ve Avrupa’nın uçak depolama, söküm, geri dönüşüm ve yedek parça merkezi haline geldi.

ASI bu meydanda 2010 yılından beri aralarında Avrupalı, Güney Amerikalı ve uzakdoğulu şirketlerinde içinde olduğu büyük bir yelpazeye hizmet verdi ve 130’dan fazla uçağın geri dönmemek üzere geldiği Kemble’de  sökümünü ve depolanmasını gerçekleştirdi. Uçakların parçalarının çouğu uçaklar daha meydana iniş yapmadan sahiplerini buluyor. En çok rağbet gören parçalar ise motorlar. Sonrasında ilgi gören diğer parçalar ise koltuklar, aviyonikler, kanat ve dümen parçaları, iniş takımları, kapılar ve pencereler.

Bununla birlikte ASI şirketinin birde Skyline isimli yan kurululuşu mevcut. ASI uçakların depolanmasını ve parçalanmasını yönetirken Skyline ise parçalarını satışından sorumlu. Skyline şirketinin  Genel Müdür Bradley Gregory hurda olarak görülen çoğu parçanın aslında hurda değerinden daha çok değere sahip olabileceğini açıkladı. Örneğin gövde yada gövde parçalarının uçuş okullarına veya havayolu şirketlerine eğitim yardımı  için satılmakta olduğunu ve kokpit kısımlarının simülatör için kullanılabileceğini belirtti. Müşterilerinin bazılarının da koleksiyon için uçak parçalarını aldığınıda belirten  Genel Müdür Gregory geleneksel simülatörden daha ucuza mal edilen ikinci el uçak kokpitinin daha ekonomik olabileceğini de sözlerine ekledi. EASA onayladığında  ASI’a depolama ve bakım çözümleri sunan GCAM şirketi Embraer 145 tipi uçaklar içinde çalışmaya başlayacak.

Meydandan Görüntüler.

Çoğu parçası alınmış ve sökülmüş TAM şirketine ait bir Airbus 319.

Parçalanmadan önce iniş takımları sökülmüş bir Boeing 747-400 tipi yolcu uçağı.

CFM56-3 tipi motoru satılan bir uçak.

Parçalanmayı bekleyen THAI havayolu şirketine ait uçaklar.

Bu yazı 2792 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV