Yıllar Sonra Yine İstanbul’da. Ama Bu Kez Kargo Uçağı Olarak

Paylaş
 

fransa merkezli ASL Airlines france şirketi tarafından 2 Kasım 2019 tarihinden itibaren yapılmaya başlanan 5O4782/FP04782 sefer sayılı Paris – İstanbul Havalimanı seferini yapan F-GIXU tescilli Boeing 737-4Y0SF tipi kargo uçağı yıllar sonra yeniden İstanbul’da.

Okurlarımız ve takipçilerimiz merak etmişlerdir. Bu kargo uçağı daha önce İstanbul’da ne işi vardı? Ne için gelmişti? Ne zaman gelmişti? İşte cevabı:

Yaptığımız araştırma sonucunda 1992 yılında ilk uçuşunu yapan Boeing 737-4Y0 tipi  uçak TC-JDH tescilini alarak GECAS finans şirketinden kiralık olarak 1992 – 2013 yılları arasında Türk Hava Yolları‘nda çalıştı. Uçak bu yıllar arasında kısa bir süreliğine Bosna Hersek Havayolu şirketi olan BH Airlines şirketinde aynı tescil ilebir süre çalıştı. THY daha sonra 2013 yılında uçağı filodan çıkararak kiracı şirkete geri gönderdi. Kira şirketi ise uçağı yazının başında da bahsettiğimiz üzere ASL Airlines france şirketinin de içinde olduğu ASL Airlines Group şirketine kiraladı. Uçak bu arada kargo modeline çevrilerek artık yolcu değil kargo taşıma için değiştirildi. Yıllar sonra uçağın yine ülkemize yolu düştü ve 2 Kasım 2019 tarihinden itibaren yine İstanbul’a uçmaya başladı.

Bu yazı 829 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV