TATCA’dan Hava Trafik Kontrolörleri Günü Kutlaması

Paylaş
 

TATCA – Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği 20 Ekim Hava Trafik kontrolörleri günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Mesajda

“Havacılık sektörünün dünyada yaşanan pandemi krizi ile mücadele ettiği bu dönemde 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü’nü buruk bir şekilde kutluyoruz.

Hava trafik kontrolörleri ailesi olarak bir araya gelemediğimiz; ancak  sektör paydaşlarımızın bu sıkıntılı süreci bir an önce atlatmasını umduğumuz bu 20 Ekim’de, geçmişin kısa bir değerlendirmesini yaparak geleceğe umutla bakabilmek için Hava Trafik Kontrolörlerinin önemini vurguluyoruz.

Eurocontrol’ün güncel verilerine bakıldığında, Türkiye’deki hava trafik kontrolörü üretkenliğinin Avrupa ortalamasının üzerinde olduğunu ve yıllardır devam eden bu trendin artarak ilerlediğini görüyoruz. Avrupa’nın en yoğun altıncı hava sahasında bu üretkenliği, kapasite ve personel kaynaklı hiçbir gecikme yaratmadan sağlayan meslektaşlarımızın bu performansı bizler için gurur kaynağı olduğu kadar havacılık sektörünün tamamı için de önemli bir gösterge olmalıdır.

Bölgemizde geçmişte yaşanan tüm gelişme ve krizlere rağmen gecikme üretmeden hava sahamızdaki trafiğin emniyetli sevk ve idaresinde emeği geçen meslektaşlarımızın performansı,verimliliği ülkemiz sivil havacılığının gelişmesi konusunda önemli bir göstergedir.

Ülkemizdeki önemli hava limanlarının , çok başarılı Hava Trafik Yönetim uygulamalarıyla Avrupa’nın zirvesine çıkmasında; Avrupa’nın en yoğun hava sahalarından birinin yeni baştan tasarlanarak faaliyete geçirilmesi sürecinin sorunsuz ve eksiksiz yönetilmesinde meslektaşlarımızın rolü yadsınamaz.

Talimat ve uygulamalarıyla milyonlarca yolcunun emniyetli seyahatini uçucu ekiplerle birlikte mümkün kılan; hava trafiğinin düzen, güven ve verimliliğini sağlayan meslektaşlarımızın bu performansı Türk havacılığının gelişmesinin itici güçlerinden biri olduğu açık ve nettir.

Bilinmelidir ki; tüm bu başarıların ve yüksek performansın ana unsurları hava trafik kontrolörlerinin mesleki yeterlilikleri, dinamik yapıları ve özverileridir. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu özveri ve yeterlilik, gelişme ve verimlilik anahtarı olacaktır.  Mesleğimize duyduğumuz sevgi ve saygı gereği kısır tartışmalardan uzak durarak Hava Trafik Kontrolörlüğü mesleğinin hak ettiği değeri görmesi için TATCA olarak azimle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Özverili çalışmalarıyla ülkemizdeki sivil havacılığın gelişmesine önemli katkılar sağlayan değerli meslektaşlarımızın 20 EKİM DÜNYA HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ GÜNÜ kutlu olsun.” ifadeleri kullanıldı.

Bizlerde Göklerdeyiz.net ve Havacılık Meraklıları ailesi adına Hava Trafik Kontrolörleri gününüzü kutlarız.

 

Bu yazı 474 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV