737 MAX AT WINGLET (SCIMITAR WINGLET) – EN VERİMLİ WINGLET

Paylaş
 

Merhaba Havacılık Meraklıkları,

Bu yazımızda Boeing’in yeni 737 Max serisinin wingletini mercek altına alacağız.

Yeni 737 Max AT Winglet, seri üretilen uçaklar için yapılmış en verimli winglet tipi, ustalıkla işlenen aerodinamiğin bu ayırt edici tasarımı en verimli hale getirişinin öyküsü.

wing1

Winglet olmayan kanatta, kanat uçundaki hava akımı, kanat adlındaki yüksek basınç alanından kanat üstündeki alçak basınç alanına doğru toplanmaya başlar.

wing2

Kanat hızla ileri doğru hareket ederken, geriye ve yukarı doğru akışların oluşturduğu girdaplar (vortis) ile, kanat ucunun üstüdeki hava akımı geriye doğru zorlanır; bu vortisler, kaldırmayla indüklenen sürükleme (lift-induced drag) oluşturur ki, kanatın verimini düşürür.

737 KIVRIK KANAT UCU

wing3

Orijinal kıvrık kanat uçları ile, kanat ucundaki hava akımı winglette kaldırma oluşturmak için kullanılır. Kaldırma , esas olarak uçak gövdesine doğru yönlenmiş olmakla beraber, ileri doğru yönlendirilen kaldırma ile kaldırmayla indüklenen sürüklemeyi azaltır. Bu iki unsur kanatın verimini arttırır.

737 MAX AT WINGLET

wing4

Boeing’in en son ortaya çıktığı winglet tasarımı, üst profilin içe, yukarı ve hafifçe ileri doğru oluşturduğu kaldırma bileşenleri ile, uçak gövdesinin tersine doğru yönlendirilmiş alt profilin meydana getirdiği dikey kaldırma bileşenlerini beraber çalıştırarak kusursuzca dengelenmiş winglet ortaya koyar ve kanatın verimini maksimize eder.

737 Kıvrık Kanat Ucu

wing7

 

 

Önceki winglet tipinde, winglet üstündeki hava akışının oluşturduğu sürtünme kuvveti,  verimli akışın zayıf halkası idi.

737 MAX AT WINGLET VE DOĞAL LAMİNER AKIŞ

wing8

Yüzey malzemesi ve kaplamanın etkisi  ve Boeing’in detaylı tasarımıyla ortaya çıkardığı 737 Maz AT Wingletin üstünde daha laminer veya düzgün bir akış oluşmaktadır.  Bu sürüklemeyi azaltıp, akıt verimini artırır.

Bu yazı 2508 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV