İkinci Dünya Savaşında ” İncirlik Üssü” Gibiydi. Şimdi İnekler Otluyor

Paylaş
 

İkinci Dünya Savaşında ” İncirlik Üssü” Gibiydi. Şimdi İnekler Otluyor

Muğla’ya bağlı Ula ilçesinde, ikinci Dünya Savaşı’nda ingilizleri yaptığı günümüzün “İncirlik Hava Üssü“ne benzer havaalanı, ineklerin otladığı bir alan haline geldi. Dönemin ‘İncirlik Üssü’ konumundaki askeri havaalanda bulunan 13 sığınağın ise defineciler tarafından talan edildiği belirtildi.

Ula’nın Kızılyaka Mahallesi’nin Çörüş mevkiinde bulunan, ingilizler tarafından 1943 yılında yapılan ve dönemin ‘İncirlik Üssü’ konumundaki askeri havaalanı, kültür turizmine kazandırılmayı bekliyor. Bölgeye ingilizler tarafından Ege Denizi’nde artan alman ve italyan tehdidine karşı 1939 yılında verilen özel izinle 4 yıl sonra askeri havaalanı yapıldı. 2. dünya savaşında  16 uçağın inip kalkabileceği şekilde düzenlenen havaalanına pistlerin haricinde hangarlar ve uçak bakım atölyeleri de inşa edildi. 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra kaderine terk edilen havaalanı, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 1989’da Türk Hava Kurumu‘na (THK) 49 yıllığına tahsis edildi. Arazi önce havaalanı olarak kullanılmak istendi, fakat yüksek maliyetten dolayı vazgeçildi. THK tarafından bir yatırım çalışması yapılmayan 78 yıllık tarihi geçmişe sahip olan havaalanı, ineklerin otlağı haline gelirken, sığınakları ise defineciler tarafından talan edildi.

‘EĞİTİM AMAÇLI MODEL UÇAK SAHASI YAPILABİLİR’

Kızılyaka Mahallesi’nin muhtarı Selma Çetin, “Kaderine terk edilen askeri havaalanının, koruma altına alınması gerekiyor. Şu an yağmalanmış, virane bir halde. Nasıl koruma altına alınmasını sağlayabiliriz, bilmiyorum. Ülkemizin değerine sahip çıkmalıyız. Burasının turizme açılabileceğini düşünüyorum. Eğitim amaçlı model uçak sahası yapılabilir. Alan değerlendirilmeyince halkımız ekip biçiyor, ineklerini otlatıyor” dedi.

Cavit AKGÜN/MUĞLA, (DHA)

Bu yazı 462 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV