Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Atlasjet Uçuş 4203 Hakkında / About Atlasjet Flight 4203
7 Mart 2022
Murat Deniz Şenol

Atlasjet Uçuş 4203 Hakkında / About Atlasjet Flight 4203

Merhaba dostlar. Bugün sizlere, çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgiler ile Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşundan bahsedeceğim. Evet bu kaza hakkında çok konuşuldu, ancak ben de bu kaza hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Ancak her şeyden önce bilmenizi isterim ki, bu yazı kimseyi zan altında bırakmadan, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

30 Kasım 2007 Cuma günü, saat 00:51’de, Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu, İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na gitmek üzere havalandı. Uçuş, Atlasjet adına World Focus Airlines tarafından gerçekleştirilmekteydi.

Uçak 1994 yılında üretilip, ilk olarak ABD merkezli Reno Airlines’a teslim edilmiş bir McDonnell Douglas MD-83’tü.

Kısa bir uçuşun ardından Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na sorunsuz bir yaklaşma başlatan uçak, havaalanına kısa bir mesafe kala Türbetepe isimli tepeye çarptı, uçakta bulunan 50 yolcu ve 7 mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Şimdi kaza hakkında araştırmalar sonucu ortaya çıkan bazı bulgulardan bahsetmek istiyorum. Bu bilgiler resmi raporlardan ve internetteki çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.

-Normalde, her kaza sonrası, kaza sebebini tespit edebilmek için uçağın veri kaydedicileri incelenir. Ancak bu uçağın kokpit ses kaydedicisi, 21 Kasım 2007 tarihinde yapılan başka bir uçuşun kayıtlarını içeriyordu. Uçuş veri kaydedicisi ise kalkışan 9 dakika sonra kayıt yapmayı bırakmıştı.

-Kaptan pilot, Md-80 uçurmak için yeterlilik lisansını 2000 yılında almıştı, ancak bu tarihten sonra bir süre başka uçak tipleriyle uçmuş, yeniden Md-80 uçurabilmek için tazeleme eğitimi alması gerekmişti. Ancak bu eğitim için gerekli simülatör uçuş saatlerini tamamlamamıştı.

-Her iki pilot da, o gün, etrafındaki dağlık arazi sebebiyle tehlikeli bir meydan olan Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na, üstelik görüşün kısıtlı olduğu bir gece uçuşunda ilk kez uçuyordu.

-Uçağın, zemine fazla yaklaşıldığında uyarı veren EGPWS sistemi arızalıydı.

-Şirketin aynı model ve aynı ekipmanlara sahip bir diğer uçağının navigasyon bilgisayarında, Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na ait yaklaşma bilgilerinin bulunmadığı tespit edildi, kaza yapan uçakta da bulunmadığı varsayılıyor.

-Uçağın kazadan önceki son 4 bakımı Romanya merkezli bir şirket tarafından yapılmıştı. Ancak bu şirketin İstanbul Atatürk Havaalanı’nda faaliyet göstermek için gerekli izinlerinin olup olmadığına dair bir bilgi bulunamadı. Dahası, uçağın son bakım evrakında imzası bulunan kişilerin Atatürk Havaalanı’na girmek için gerekli izinleri bulunmuyordu.

Murat Deniz Şenol

Hello friends.  Today, I will tell you about Atlasjet’s flight 4203 with the information I gathered from various sources.  Yes, there has been a lot of talk about this accident, but I also want to say something about this accident.  But first of all, I would like you to know that this article is for informational purposes only, without making anyone suspicious.

On Friday, November 30, 2007, at 00:51, Atlasjet flight 4203 took off from Istanbul Atatürk Airport to Isparta Süleyman Demirel Airport.  The flight was operated by World Focus Airlines on behalf of Atlasjet.

The plane was a McDonnell Douglas MD-83 manufactured in 1994 and originally delivered to US-based Reno Airlines.

After a short flight, the plane, which started a smooth approach to Isparta Süleyman Demirel Airport, crashed into the hill called Türbetepe, a short distance from the airport. There were no survivors of the 50 passengers and 7 crew on the plane.

Now, I would like to talk about some of the findings that emerged as a result of research about the accident.  Those informations have been compiled from official reports and various sources on the Internet.

– Normally, after each accident, the aircraft’s data recorders are examined in order to determine the cause of the accident.  However, this aircraft’s cockpit voice recorder contained recordings of another flight on November 21, 2007.  The flight data logger had stopped recording 9 minutes after takeoff.

– The captain pilot received his qualification license to fly the Md-80 in 2000, but after that date he had flown with other aircraft types for a while, and had to take refresher training to be able to fly the Md-80 again.  However, the simulator flight hours required for this training had not been completed.

-Both pilots were flying to Isparta Süleyman Demirel Airport, which is a dangerous square due to the mountainous terrain around it, for the first time on a night flight with limited visibility.

– The plane’s EGPWS system, which warns when it comes too close to the ground, was malfunctioning.

– It was determined that the approach information of Isparta Süleyman Demirel Airport did not exist on the navigation computer of another aircraft of the company with the same model and the same Equipment. Investigators assume those were not existing on the crashing aircraft as well.

-The last 4 maintenance of the plane before the accident was done by a Romania-based company.  However, there is no information on whether this company has the necessary permits to operate at Istanbul Atatürk Airport.  Moreover, the people who signed the last maintenance document of the aircraft did not have the necessary permits to enter Atatürk Airport.

Murat Deniz Şenol

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya