Yunanlıları Korkutan Havacılık Meraklısı Türk

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/ İzmir’li havacılık meraklısı İlhan Üzmez ağabey sayesinde tanıştığım uçak meraklısı Yunanistan’da yaşayan ve Yunanistan güvenlik güçlerini heyecanlandırıp korkutan Hüseyin Saroğlu beyefendi ile bende sizleri tanıştırmak istedim.

Hüseyin bey 60 yaşında çok can ayakın bir insan. Kendisiyle telefonda kısa söyleşi yaptık. Hüseyin bey Yunanistan’da yaşayan bir  batı trakya kökenli aslen İzmir’li Türk. İpsala Sınır kapısından geçtikten yaklaşık 70 km sonra Sapes (Şapçı) kenti yakınlarında Veilko kasabasında Uçaklı Park adında restoran işletmeciliği yapan Hüseyinm bey gençlik yıllarından beri uçaklara ve havacılığa ilgi duyar. Ancak yaşam kavgası havacılık merağının hep önünde olduğu için havacılık ile  ilgilenemez. 1974 Kıbrıs Barış harekatında Yunanistan’da askere gitmemek için Tükiye’ye gelir ve askerliğini burada yaparak yaklaşık 10 yıl kadar ülkemizde yaşar. Sonra yine akılnda kalan kendi topraklarına gitme fikri doğar  kafasında. Gider ve restoran işletmeciliği yapmaya başlar.

Gelelim Hüseyin bey Yunan makamlarını neden heyecanlandırdı konusuna. Yukarıda da bahsetmiştim. Hüseyin bey esaslı havacılık meraklısıdır. 2014 yılında restoranının bahçesine dekor olsun diye gerçeğine yakın boyutta uçak maketi yapmak için kolları sıvar. Aynı zamanda demirci ustası da olan Hüseyin bey maketi atölyesinde yaparken işgüzar yunanlının biri uçak yapıyor diye Hüseyin beyi yunan makamlara şikayet eder. Polisler gelir ve ani bir baskın yaparlar Hüseyin bey’in atölyesine. Yapılan sorgulama ve incelemenin ardından gerçek anlaşılır ve Hüseyin bey maketi restoranın bahçesine diker. Ve uçak o gün bu gündür restoranının kapısının üzerinde ziyaretçilerine merhaba der.

Güzel ve ilginç hikaye için İlhan Üzmez ve Hüseyin Saroğlu beyefendilere siz havacılık meraklıları nezdinde çok teşekkür ederim.

(Not : Yunanistan’a seyahat edenler şayet bati trakya vs de yolda araciniz ariza vs sebeplerden yolda kalırsanız yunan polisleri ve makamlarinda huseyin beyin sozu nufuzu gecer size ilk yardimi huseyin bey yapacaktir hemde severek , bilginize.)

Hüseyin Bey ve uçağı.

Bu yazı 1196 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV