C-130 Hercules Deniz Uçağı Oluyor

Paylaş
 

Evet yanlış okumadınız. C-130 Hercules Deniz Uçağı yani C-130 Hercules Amfibik bir uçak oluyor.  Neredeyse dünyanın hemen her ülkesinin ordusunda bulunan 2500 adetin üzerinde üretilen C-130 tipi nakliye uçağının deniz uçağına  dönüştürüleceği açıklandı.

C-130 Hercules Floatplane – C-130 Hercules Amphibious

Aslında fikir yeni değil. 60’lı yıllarda da aynı fikir ortaya atılmış ancak çok rağbet görmediği için proje yapılmadan rafa kalkmıştı. Tasarım o zamanlar uçağı deniz uçağına dönüştürmekti ancak sonrasında proje uçağa yüzebilmesi için şamandıralar eklemeye dönünce ilgi görmedi ve iptal edildi.

C-130 günümüze kadar en çok üretilen nakliye uçağı değil bir yandan da en çok role sahip bir uçak. Askeri kullanımından başka  sivil olarak kullanılan versiyonları da mevcut. Saldırı, keşif, nakliye, yangın söndürme, arama kurtarma, erken uyarı gibi roller üstlenen uçağın marifetleri sayılmayacak kadar çok.

Eylül 2021 de proje yeniden gündeme geldi.

amerika Hava Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı (AFSOC), C-130 Hercules’in şamandıralar içeren bir versiyonunun üretileceğini açıkladı. AFSOC tarafından yapılan basın açıklamasında, böylesine çok yönlü bir uçağın dünya yüzeyinin %71’ini oluşturan suya iniş yapamamasının üzücü olduğu vurgulandı. Açıklamada ” Ulusal stratejik hedefler daha çok kıyı bölgelerine odaklanmıştır. Dolayısıyla, orada hızlı konuşlandırma yeteneğine sahip olmak mantıklı olacaktır. Modifiye edilecek Hercules, özel harekat askerlerini teslim etmek, çıkarmak ve tedarik etmek için tasarlanmış versiyon olan MC-130J olarak düşünülmekte. Uçak yeni bir şekilde kullanılabilseydi, AFSOC’nin yetenekleri büyük ölçüde artacaktı. Ayrıca, uçak gövdesi herhangi bir amaç için uyarlanabilir, böylece başka servisler tarafından da sipariş edilebilir ve başka görevler için kullanılabilir.” ifadeleri kullanıldı. 

AFSOC, deniz uçağının geliştirilmesini ilk olarak 2021 baharında tedarik listesine dahil etti ve Eylül ayında projeyi onayladı. En son dijital tasarım teknolojilerinin aktif kullanımı sayesinde uçağın rekor bir süre olan 2022 yılı bitmeden uçuşa hazır olacağı da açıklandı. Muhtemelen kısa bir süre sonra seri üretim de bunu takip edecek. Garip bir şekilde, servis aciliyet için bir açıklama yapmadı.

Ama yinede kulislerde dönen söylentilerde bir kaç soru akıllara takılmakta.

Neden, daha önceki teklifler göz ardı edilirken, ABD’nin şimdi böyle bir uçağa ihtiyacı var? Ve tam olarak nerede istihdam edilecek? Ancak bunları tespit etmek zor değil.

Fotoğraf : AFSOC

Bu yazı 873 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV