Biliyormuydunuz? Türkiye’nin İlk Sivil Havacılık Şirketi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

İlk Türk sivil havacılık şirketi hangisiydi?

İlk okuduğumda çok şaşırmış olmama rağmen ülkemizin, Türkiye’nin ilk sivil havacılık şirketini bende merak etmiştim okuyan tüm havacılık meraklıları gibi. Türkiyenin ilk sivil havacılık şirketi ( havayolu değil üzerine basarak belirtmek isterim; ilk sivil havayolu şirketi Vecihi Hürkuş tarafından 1954 yılında Hürkuş Havayolları adı ile kurulmuştu. Bu ise sivil havacılık şirketi.).

Milliyet gazetesi arşivlerinde rastlamış olduğum 20 Nisan 1952 tarihli haberde Ankara merkezli Türk Kanadı adlı Türkiye’nin ilk sivil havacılık şirketinin İngiltere’den sipariş ettiği 3 adet tek motorlu tiplerinin belli olmadığı yalnız bir tanesinin tescilinin TC-AYLA yada TC-AYÇA gibi bir şey olduğunu söyleyebileceğim uçakların Yeşilköy Havaalanı‘na inişlerini müteskip bir süre sonra genel merkezlerinin olduğu Ankara’ya doğru hareket ettikleri, Türk Kanadı isimli şirketin sivil havacılık sektöründe ilk olduğu, sağlık ve zirai konularda çalışmaları olacağını ve cüzi birücret  karşılığında gençleri uçurmak suretiyle havacılığı sevdireceğini yazıyordu.

İnternette bu şirket hakkında biraz araştırma yapmama rağmen hiç bir bilgiye rastlamadım. Ne tescilleri, ne şirketin ismi nede uçaklarının kaç adet ve ne model oldukları. Bakalım bilen çıkacakmı?

İşte o haber:

 

Bu yazı 3373 kere okundu.
Etiketler:
nostalji
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Cüneyt Gemicioğlu dedi ki:

  Uçakların üç adet olduğu doğrudur ve Auster firmasının Mark V modeli uçaklardır.

  Tescilleri :
  TC-ALİŞ , TC-AYLA ve TC-ÜRER

  Yine bir Vecihi Hürkuş girişimi.Para koyan ortaklar ve pilot ortaklar tarafından kurulan “Türk Kanadı” şirketinde Vecihi Bey hiç çalışmadan ayrılmıştır.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Cüneyt bey. Açıklamanız ve değerli katkılarınız için site tekipçileri adına candan teşekkürler.

 2. hikmet aslan dedi ki:

  Türk özel sivil havayolu şirketi 1952-1954 cü yıl tarihinde Mühammed Altunbay tarıfından kurulmuştur. Aslen Azerbaycan türkü olan Mühammed Altunbay Azerbaycanın Gence şehrinde 1911-ci yılında doğulmuşdtur. 1939-cu yılda 3 arkadaş Sovyetler birliyinden uçak kaçırtarak İran devletine gelmiş. Sonradan Türkiyeye gelmişler. Bir yıldan yüz yıla Dilgem Ahmedin kitabında okuya bilirsiniz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV