İki Buçuk Ayda 179 Uçak Pas Geçti

Paylaş
 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’nın açıldığı ilk 69 günde 179 uçağın olumsuz hava koşulları nedeniyle pisti pas geçtiğini açıkladı.

Turhan, İstanbul Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde oluşan kötü hava şartları nedeniyle trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divertler (trafiklerin yedek meydana yönlendirilmeleri) gibi olumsuzluklar yaşanabildiğini söyledi.

Buna göre, Nisan ayında 59, Mayıs ayında 89, Haziran ayının ilk 15 günündeyse 31 uçak pisti pas geçti.

Turhan, Nisan ayındaki 59 pas geçmenin birinin rüzgar kesmesi, Mayıs ayındaki 89 pas geçmenin 13’ünün rüzgar kesmesi, altısının türbülans, Haziran ayının ilk 15 günlük diliminde yaşanan 31 pas geçmenin birinin rüzgar kesmesi ve birinin türbülans kaynaklı olduğunu belirtti.

Turhan, 17 Mayıs 2019 tarihinde ’11:28 UTC-12:30 UTC’ saatleri arasında İstanbul Havalimanı iniş hattında yaşanan ve pilot raporlarına ‘şiddetli türbülans ile rüzgar kesmesi’ olarak yansıyan olumsuz meteorolojik olaylar nedeniyle sekiz adet trafiğin aralıklı olarak pas geçtiğini ifade etti.

Uçuşların özellikle olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle ‘divert’ etmelerinin, yurt dışındaki örneklerine bakıldığında normal bir durum olduğunu iddia eden Turhan, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da benzer durumlarla karşılaşabilindiğini söyledi.

Uçaklar kuş sürülerine dalmıştı

İki gün önce İzmir-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı iniş sırasında kuş sürüsüne dalmış, uçağın gövdesinde hasar oluşmuştu. Haziran ayı sonunda da İstanbul- Antalya seferini yapan uçak, kalkıştan kısa süre sonra kuş sürüsüne çarpmış, uçak İstanbul Havalimanı’na geri dönmek zorunda kalmıştı.

Konu ile ilgili Ulaştıma ve altyapı Bakanlığı’ndan basın açıklaması yapıldı.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan İstanbul Havalimanı Hakkında Basın Açıklaması

Bu yazı 488 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV