Ülkeler Ve Akrobasi Timleri – Blue Eagles – İngiltere

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Hemen her ülkenin ordusunda prestij açısından bir akrotim (flight demonstration team – demo team) artık bulunmakta. Ülkemizdeki SoloTürk ve Türk Yıldızları örneğindeki gibi. Her gösterilerinde yürekleri ağızlara getiren gösterileriyle izleyenlere keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşatan akrotimleri bu kategori altında alfabetik sıraya göre işleyeceğiz.

Blue Eagles İngiliz Kraliyet ordusuna bağlı bir takım ve dünyadaki 6 profesyonel helikopter gösteri takımından biridir. 1968 yılında 5 adet  Bell -47G3B1 Sioux  tipi helikopter ile kurulan takım 2001 yılında ilk kadın pilotunu bünyesine kattı. Takım 1974 yılında Kanal adaları, İskoçya, Almanya’da gösterileyle ün yapmışlardı. Bir süre sonra İngilz Kraliyet Ordusu takımı idame ettiremedi hevesliler dışıunda takımda kimse kalmadı. Onlarda küçük çapta gösteriler yapmayadevam ettiler.

1982 yılında takım resmi olarak Ordu Hava Birliği’nin 25. kuruluş yıldönümü için tekrar toplandı. Bu süre zarfında Bell Agusta, Aerospatiale Gazelle, Westland Lynx ve Westland Scout kullanan takım 1992 yılında ilk kez 4 adet Lynx ile modernize edildi. 4 adet Lynx helikopterin olduğu gösteriler kabalıkları çok şaşırtsada bu helikopterlee birliğin başka bölümlerinde ihtiyaç duyulunca takımdan çıkarıldılar. 1993 yılında 1 Lynx, 4 Gazelle olarak gösterilerine devam ettiler. Takım yeniden güşlenmişti. O yıl takım Air Tattoo’nun en prestijli ödülü olan Wilkinson Sword’ u kazandı. 2001 yılında ise takımın birde bayan gösteri pilotu oldu. Takım halen gösterilene devam etmekte.

Blue Eagles’in gösterilenden bir kesit.

Diğer ülke akrobasi timleri için TIKLAYINIZ 

 

 

 
Bu yazı 1305 kere okundu.
Etiketler:
haberler helikopter
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV