16 Adet Uçağın Sahibi Çıkmadı. Satılacak

Paylaş
 

Atatürk Havalimanı’nın kapanmasının ardından gündeme gelen ve sahipleri tarafından alınmayı bekleyen 17 uçak için tanınan 30 günlük süre doldu. Aralarında Türk Havacılık envanterine giren tek Antonov’un da yer aldığı 17 uçak için sadece tek bir başvuru yapıldı. İşlemlerin tamamlanmasıyla söz konusu uçak sahipleri tarafından Atatürk Havalimanı’ndan alınırken, geri kalan 16 uçağın ise hurdaya ayrılarak ihale yöntemi ile satışı için çalışmalara başlandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havaalanlarında altı aydan fazla süreyle bekleyen ve sahipleri tarafından alınmayan hava araçları için 24 Temmuz 2019 günü tebliğ yayınlanmış, bu tebliğ üzerinden uçakların sahiplerine konma-konaklama ücretleri ve vergi borçlarının ödenmesi ile hava aracının bulunduğu havaalanından kaldırılması için 30 gün süre tanımıştı. Söz konusu uçaklar için tanınan sürenin 2019 yılı ağustos sonu itibariyle dolduğu öğrenildi.

BİR UÇAĞIN SAHİBİ BAŞVURUDA BULUNDU

Edinilinen bilgiye göre; aralarında, Türk Havacılık envanterine giren tek Antonov An-12 tipi hava aracının da yer aldığı 17 uçak için tanınan 30 günlük süre zarfında tek bir uçak için başvuruda bulunuldu.

Başvuru sonrası konma-konaklama ücretleri ile vergi borçları ödendikten sonra söz konusu uçak sahiplerine teslim edildi.

ALINMAYAN 16 UÇAK İHALE İLE SATILACAK

30 günlük sürenin dolmasıyla birlikte bir uçak için yapılan başvuru dışında kalan 16 uçak için ise ihale süreci başladı. Hurdaya ayrılan hava araçları için yapılacak değer tespit çalışmalarının ardından uçakların açık arttırma ile satışı için ilan çıkılacak.

5 YIL İÇİNDE BAŞVURU HAKKI!

İhale ile satılacak hava araçlarının üzerinde bulunan ipotek, haciz ve mevcut takyidatlar ise bu bedel üzerinden devam edecek. Alacakların tasfiyesinden sonra kalan miktar satıştan itibaren 5 yıl içinde hak sahiplerinin müracaatları halinde ilgililerine iade edilecek.

5 yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedel Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kasasına girecek.

Bu yazı 789 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV